Cena lekcji religii w twoim mieście? Obliczy to specjalna strona
Specjalna strona internetowa pozwala sprawdzić, ile kosztują lekcje religii w poszczególnych regionach Polski. Dzięki niej można dowiedzieć się, jakie są roczne wydatki na katechezę, jak te wydatki wyglądają w przypadku pojedynczego ucznia, a także ilu nauczycieli religii jest faktycznie zatrudnianych w poszczególnych województwach.
06.09.2021 19:56
Strona cenareligii.pl jest interesującym źródłem wiedzy dotyczącej nauczania religii w Polsce. Za jej powstaniem stoją m.in. członkowie wojewódzkich grup świeckiej szkoły, osoby z niezależnych inicjatyw, a także politycy, którzy na początku 2021 roku "zapytali samorządy o to, jakie kwoty są przeznaczane na pensje pracowników, którzy zajmują się katechizacją młodzieży".
Ile kosztuje religia w polskich szkołach?
Na stronie prezentowane są dane dotyczące roku szkolnego 2019/2020 w placówkach prowadzonych przez samorządy. Są to dane publiczne. Można je przeglądać w formie interaktywnej mapy, gdzie zamieszczono informacje odnośnie kosztów, jakie ponoszą całe gminy, powiaty czy miasta w związku z prowadzonymi lekcjami religii.
Przykładowo, w 2020 roku w Warszawie przeznaczono 48 mln złotych na lekcje religii, a liczba uczniów uczęszczających na zajęcia wynosiła 260 264. Daje to kwotę 184,43 zł na jednego uczenia w skali roku. Z kolei w Poznaniu na lekcje religii przeznaczono 21 mln złotych, w Gdańsku blisko 15 mln złotych, a w Kielcach ponad 7,5 mln złotych. Niektóre gminy i miasta odmówiły udzielenia informacji na tematy kosztów związanych z lekcjami religii.
Na mapce można również znaleźć odpowiedź na pytanie, ilu katechetów było zatrudnionych w roku 2019/2020 w poszczególnych regionach. W województwie mazowieckim liczba ta wyniosła 4061 nauczycieli, w województwie małopolskim 2909, w województwie wielkopolskim 2719, a w województwie podlaskim 1096.
Jak zaznacza Noizz.p, "Inicjatywa Świecka Szkoła, która przygotowała mapę, policzyła również, że całkowity koszt zatrudnienia katechetów to prawie miliard złotych". Serwis powołując się na Onet.pl, podał również, że pomimo wysłania zapytań do wszystkich polskich gmin i powiatów, odpowiedzi uzyskano od 81 proc. gmin i 57 proc. powiatów.