[CES 2015] Debiutuje HC2 4.0, duża aktualizacja polskiego systemu Fibaro dla inteligentnych domów
Przy okazji trwających targów CES 2015 w Las Vegas oficjalnie wydane zostało oprogramowanie HC2 4.0, czyli duża, wyczekiwana aktualizacja systemu inteligentnego domu Fibaro. System wart jest uwagi nie tylko dlatego, że produkuje go polska firma z Poznania, ale przede wszystkim dlatego, że jest jednym z najlepszych rozwiązań tego typu na świecie.
07.01.2015 01:05
Prace nad wersją 4.0 trwały blisko rok, a w ich trakcie prowadzone były publiczne beta-testy. W efekcie powstał zupełnie nowy silnik odpowiadający za bezprzewodową komunikację i zarządzanie poszczególnymi urządzeniami Z-Wave – czujnikami i elementami wykonawczymi. System jest teraz wielowątkowy; do tej pory polecenia do urządzeń wysyłane były jedno po drugim. Dzięki tym zmianom ma obsłużyć więcej urządzeń, zarówno w kwestii ich ilości w jednej sieci, jak i rodzaju, a komunikacja powinna przebiegać znacznie szybciej.
Drugą najważniejszą nowością jest obsługa pluginów, czyli autonomicznych rozszerzeń umożliwiających dodanie do systemu inteligentnego domu urządzeń firm trzecich, które nie są zgodne ze standardem Z-Wave. Już na starcie w wersji 4.0 oprogramowania dostępne są pluginy oficjalnie zatwierdzone przez producenta systemu Fibaro do takich urządzeń jak centralki alarmowe (w tym dedykowany plugin dla popularnego systemu Satel), kamery (ponad 100 urządzeń różnych producentów), termostaty (między innymi popularny Nest) i stacje pogodowe (w tym Netatmo), żarówki Philips Hue, a przede wszystkim telewizory i inne urządzenia multimedialne. W tej ostatniej grupie znajdziemy między innymi pluginy do zdalnej i automatyczne obsługi telewizorów i odtwarzaczy Blu-ray firm LG, Philips, Samsung oraz Sony, a także dedykowany plugin do dekodera NC+ oraz urządzenia pracującego pod kontrolą XBMC. Ta lista to naturalnie dopiero początek: w każdej chwili można zainstalować dowolny plugin z zewnątrz, choć na razie nie ma publicznie dostępnej dokumentacji pozwalającej na tworzenie własnych rozszerzeń przez producentów sprzętu.
Wersja 4.0 przynosi także wiele usprawnień w konfiguracji systemu. W interfejsie webowym pojawiła się funkcja „przeciągnij i upuść”, więc przypisywanie urządzeń do pomieszczeń i zmiana ich kolejności (wreszcie!) są łatwiejsze. Nieużywane lub niepotrzebne urządzenia zamiast usuwać całkowicie z systemu można natomiast po prostu ukryć lub deaktywować. Dla mniej zaawansowanych użytkowników przygotowano „magiczny” tryb budowania scen, który w uproszczony sposób pozwala przygotowywać sceny oparte na warunkach zdarzenie-akcja. Oczywiście nadal do dyspozycji pozostaje klasyczny, blokowy tryb budowania scen, w którym widoczne są teraz wyłącznie akcje dostępne dla danych typów urządzeń. Pojawiła się tam też opcja reagowania na zdarzenie aktywacji sceny i grupowanie warunków za pomocą nawiasów. Naturalnie w dalszym ciągu pozostał dostępny interfejs skryptowy LUA dla bardziej wymagających. Im z pewnością przyda się również nowe RestAPI, z oficjalną dokumentacją.
Również codzienne użytkowanie systemu zostało usprawnione, między innymi dzięki takim nowościom jak panel temperatury pozwalający zobaczyć historię zmian w pomieszczeniach i dla poszczególnych urządzeń. Przeniesiono także panel zdarzeń tak, aby był łatwiej dostępny z poziomu każdego ekranu, zaś panel uprawnień pojawił się w miejscu bardziej intuicyjnym, czyli w zakładce Konfiguracja. Zaawansowani użytkownicy powinni docenić nowe narzędzie diagnostyczne, które w jednym miejscu wyświetla rozmaite informacje o działaniu centrali (obciążenie procesora, użycie pamięci, przestrzeń na dysku). Panel ten ma być rozwijany w kolejnych wersjach oprogramowania. Interesująca z punktu widzenia diagnostyki wydaje się także funkcja tzw. miękkiej rekonfiguracji, która nie usuwa całkowicie urządzeń z systemu, dzięki czemu urządzenia zachowują swoje ID i ustawienia (nie trzeba w związku z tym modyfikować wszystkich scen).
Jedną z pozostałych ciekawostek w nowej wersji oprogramowania centrali jest możliwość skonfigurowania urządzenia Fibaro Motion Sensor (czyli czujnika ruchu, światła i temperatury w kształcie oka) w trybie sejsmometru. Wówczas w systemie pojawia się kolejne urządzenie, które raportuje siłę wstrząsów (dotychczas czujnik wstrząsów wykorzystywany był wyłącznie do wykrywania prób sabotażu). We wspomnianym czujniku, a także w czujniku dymu dostępne są teraz również wykresy zmian parametrów na przestrzeni czasu oraz informacje o naruszeniach. W temacie nowych urządzeń, pojawiła się również obsługa zamków Z-Wave.
Po początkowych problemach z dostępnością serwerów aktualizacyjnych oprogramowanie dla centrali Home Center 2 w wersji stabilnej 4.030 jest już dostępne i może być zainstalowane przez każdego posiadacza systemu. Po zalogowaniu się w panelu webowym centrali wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami. Niestety nowa wersja nie jest obecnie dostępna dla posiadaczy tańszej i mniej zaawansowanej centrali Home Center Lite. Prawdopodobnie jest to jednak tylko kwestia czasu. Rozpoczynający się rok to także kilka nowych, bardzo interesujących urządzeń tworzonych przez Fibaro, warto więc uważnie śledzić ten rynek i zapowiadane nowości.
Już dzisiaj zapraszamy do obejrzenia naszej wideorelacji z wizyty w poznańskiej fabryce sprzętu Fibaro, która niebawem pojawi się na naszych łamach.