Chiński rząd każe wyłączyć funkcję bezpieczeństwa Xiaomi Mix 4. Jest niezgodna z prawem
Zaprezentowany 10 sierpnia Xiaomi Mix 4 oferuje nie tylko najnowsze komponenty i doskonałe możliwości fotograficzne, ale też rozbudowane i nowatorskie funkcje bezpieczeństwa. Jedna z nich została właśnie wyłączona w dość zaskakujących okolicznościach.
Xiaomi Mix 4 to smartfon należący do najwyższej, prestiżowej linii urządzeń firmy, przeznaczonej dla najbardziej wymagających (i zasobnych) użytkowników. Każdy telefon serii Mix ma, według założeń firmy, oprócz parametrów z najwyższej półki i najlepszych komponentów oferować unikalne i przełomowe funkcje, możliwości lub budowę. W przypadku Mix 4 są to przede wszystkim aparat selfie ukryty pod panelem ekranu, ładowanie bezprzewodowe z mocą 120W oraz łączność UWB. Jednak oprócz tego, nowy smartfon otrzymał szereg interesujących możliwości dotyczących sfery bezpieczeństwa.
Xiaomi wyposażyło swój flagowiec między innymi w kilka zabezpieczeń mających utrudnić lub uniemożliwić wykorzystanie telefonu po kradzieży, w tym blokadę telefonu w przypadku nieautoryzowanej zmiany karty SIM. Jeszcze ciekawiej wygląda jednak funkcja mająca pomóc odzyskać zgubiony, lub ukradziony telefon. Działa ona dokładnie tak samo, jak podobne funkcje namierzania smartfonu znane z urządzeń innych firm, ma jednak nad nimi tą przewagę, że używa niezależnej, wirtualnej karty SIM, dzięki czemu Mix 4 może przekazywać lokalizację nawet, jeśli nowy właściciel stara się to uniemożliwić. Niestety, ta właśnie funkcja została w smartfonach Mix 4 właśnie wyłączona.
W umieszczonym w chińskim serwisie społecznościowym Weibo firma poinformowała klientów, że funkcja antykradzieżowa okazała się niezgodna z chińskimi regulacjami i zostanie wyłączona. Jednocześnie Xiaomi przeprosiło fanów za niespodziewaną zmianę.
Zarówno samo usunięcie funkcji, jak i tryb, w jakim się to odbyło są dość zaskakujące. Chiny nie są państwem, w którym jakikolwiek producent mógłby liczyć na to, że uda mu się przemycić w swoim produkcie niezgodną z prawem funkcję. Xiaomi z kolei to nie firma, w której przez cały proces projektowania, rozwoju i produkcji urządzenia nikt nie zatroszczyłby się o sprawdzenie zgodności wdrażanych funkcji i możliwości z prawem własnego kraju i swojego największego rynku.
Póki co nie wiadomo nic o międzynarodowej dostępności Mix 4, jednak jest praktycznie pewne, że zmierzająca do konfrontacji z Samsungiem o pozycję światowego lidera firma będzie chciała sprzedawać swój najlepszy smartfon wszędzie, gdzie się tylko da. Być może więc w wersji przeznaczonej na rynki zewnętrzne funkcja wirtualnej karty SIM powróci.