Chrome nie dla starych Windows. Wykluczone nie tylko XP, ale i Vista
Coraz trudniej będzie wytrwać użytkownikom starych wersjiWindows przy swoich systemach – odwraca się od nich nie tylkoMicrosoft, ale i coraz więcej niezależnych producentówoprogramowania. Rok temu, gdy firma z Redmond zakończyła wsparciedla Windows XP, Google było wśród tych, którzy obiecali, że o XPnie zapomną. Teraz Google wycofało się ze swoich obietnic,wyznaczając definitywny koniec wsparcia nie tylko Windows XP, ale iVisty.
11.11.2015 19:39
W kwietniu 2016 roku Chrome nie będzie już wspierało oficjalnietych dwóch systemów Microsoftu (i to mimo tego, że Vista objętajest programem rozszerzonego wsparcia Microsoftu do 2017 roku),porzucone zostanie też wsparcie dla systemów Apple'a, OS-a X 10.6(Snow Leopard), 10.7 (Lion) i 10.8 (Mountain Lion). Przeglądarkaoczywiście nie przestanie działać, ale nie będzie jużotrzymywała na tych systemach aktualizacji i łatek bezpieczeństwa.
Wszystko to oczywiście w imię troski o bezpieczeństwoużytkowników, którzy korzystając z bezpiecznej przeglądarki naniebezpiecznym systemie operacyjnym nie są należycie chronieni,bardziej im zagrażają wirusy i inne szkodniki. Jeśli ktoś zużytkowników wspomnianych wyżej systemów będzie dalejzainteresowany korzystaniem z Chrome'a, to droga wolna – jednakMarc Pawliger, dyrektor pionu inżynierii w Google, zachęca, byzaktualizował wcześniej swój system operacyjny.
Mozilla jak do tej pory nie ogłosiła końca wsparcia dlaFirefoksa na XP – i trudno się dziwić, w wielu krajach system tencieszy się wciąż kilkunastoprocentowymi udziałami w rynku. Wciążteż wspiera względnie stare wersje OS-a X (włącznie z 10.6). Dlastarszych Maków, budowanych jeszcze na procesorach PowerPC, istniejejednak świetna alternatywa, przeglądarka TenFourFox.Przynosi ona w miarę aktualnego Firefoksa (obecnie wersję 38) nakomputery z systemem OS X 10.4 i 10.5.
Czy można się spodziewać więc czegoś analogicznego z Chromena XP? Niestety może to być znacznie trudniejsze. Trzeba pamiętać,że od wersji 46. przeglądarka Chromium (z której powstaje Chrome),w ogóle przestała działać na tym systemie. Najprawdopodobniejludzie zajmujący się budowaniem przenośnych wersji aplikacji naWindows z projektu WinPenPackbędą dalej próbowali przygotowywać kompilacje kolejnych wersjiChromium na XP – ale na razie stanęli w miejscu z wersją 45.
Decyzję Google trzeba przyjąć więc ze smutkiem. Dla wieluludzi Windows XP wciąż spełnia ich wszystkie potrzeby związane zkomputerami, zdarza się nawet u nas w Polsce widzieć go na pecetachosób, które po prostu nie kupią sobie nowego sprzętu, gdyż ichna to nie stać. Porzucenie wsparcia dla przeglądarki, któraludziom takim dawała możliwość bezpiecznego korzystania zInternetu, odda ich wcześniej czy później w ręcecyberprzestępców.