Ciekawy przeciek dotyczący nowych Inteli Alder Lake. DDR5 o taktowaniu 8000 MHz
Jeden z entuzjastów sprzętowych już dostał w swoje ręce nowy procesor Intela, który premierę będzie miał 4 listopada.
Znany z innych przecieków użytkownik Twittera o nicku REHWK zaprezentował parę zrzutów ekranowych z programu diagnostycznego CPU-Z przedstawiających Intel Core i9-12900K osadzonego na płycie głównej AORUS Z690 Tachyon przeznaczonej dla entuzjastów i sparowanego z 16-gigabajtowym modułem pamięci DDR5 (zapewne też od Gigabyte) o taktowaniu aż 8000 MHz. Ponadto przeciek potwierdza też standardowe 125 W TDP procesora
Warto zaznaczyć, że w przypadku systemów opartych na modułach pamięci DDR5 dwukanałowy tryb pamięci będzie oznaczać już 1 moduł, a nie parę jak ma to miejsce dzisiaj w przypadku DDR4.
Domyślnie moduły będą działać ze zgodnym ze specyfikacją JEDEC, z taktowaniem 4800 MHz z opóźnieniami 42-39-39-77-116 przy napięciu 1,1 V, ale profil XMP poprawia sytuację. W takim przypadku taktowanie wzrośnie do 6200 MHz, opóźnienia spadną do 38-38-38-76-125, ale napięcie wzrasta do 1,5 V.
Na tym się jednak zabawa nie skończyła, ponieważ użytkownik podniósł taktowanie pamięci do 8000 MHz przy opóźnieniach 50-50-50-100-150. Ponadto widać, że nowe procesory Intel Alder Lake zachowają działanie kontrolera pamięci znane z procesorów Rocket Lake.
Będziemy mieli tutaj do czynienia z trybami Gear, z czego 1 oznacza, że taktowanie kontrolera pamięci oraz modułów jest synchroniczne. W przypadku Gear 2 kontroler działa z połową częstotliwości pamięci, a pojawił się też informacje o Gear 4, w którym kontroler działa z jedną czwartą częstotliwości pamięci.
Warto zaznaczyć, że w przypadku procesorów Rocket Lake bądź Ryzenów pamięć RAM działająca w asynchronicznie sprawuje się gorzej od trybu synchronicznego nawet mimo wyższej częstotliwości pracy. Tutaj mamy do czynienia z trybem Gear 2, co jest nijako dobrą nowiną, bo mógł to być tryb Gear 4...
Ogólnie rzecz biorąc, jest to imponujący wyczyn, który prawdopodobnie wymagał nieco bardziej egzotycznego chłodzenia niż standardowe. Jednakże wszelkie obietnice wyższości DDR5 nad szybkimi modułami DDR4 potwierdzą bądź obalą niezależne testy, które zaczną się pokazywać po 4 listopada. Zapewne jak to bywało wcześniej zapewne z czasem sytuacja modułów DDR5 będzie ulegać poprawie.