Co to jest test penetracyjny? Zabezpiecz swoją stronę przed wirtualnymi włamywaczami

Cyberprzestępcy, czyli hakerzy, poszukują słabych punktów w systemach informatycznych, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do cennych informacji. Na szczęście istnieją narzędzia, które pomagają wychwycić te luki w zabezpieczeniach. Jednym z takich narzędzi jest test penetracyjny – swojego rodzaju "superbohater", który pomaga chronić naszą wirtualną przestrzeń.

Testy penetrujące polegają na sprawdzeniu zabezpieczeń i wykryciu luk, celem ulepszenia systemu.
Testy penetrujące polegają na sprawdzeniu zabezpieczeń i wykryciu luk, celem ulepszenia systemu.
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski

Test penetracyjny – krótko i na temat

Wyobraź sobie, że twoja strona internetowa to solidna forteca, w której przechowujesz cenne skarby. Hakerzy są jak sprytne lisy, które chcą się włamać do tej fortecy i cię okraść. Tu z pomocą przychodzi test penetracyjny, czyli symulacja ataku tych lisów na twoją twierdzą. W wyniku tego działania będziesz wiedzieć, czy zastosowane zabezpieczenia mają sens i faktycznie pozwolą obronić się przed agresją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego test penetracyjny jest ważny?

Spójrzmy na bezpieczeństwo od strony codzienności. Po to, by złodzieje nie mogli się włamać do naszych domów, stosujemy specjalne drzwi i zaawansowane zamki. To samo dotyczy stron internetowych czy aplikacji – trzeba stworzyć twardą tarczę, żeby hakerzy nie mieli łatwego życia.

Po to, by przeprowadzić test penetracyjny, specjaliści od bezpieczeństwa wcielają się w rolę hakerów i próbują znaleźć luki bezpieczeństwa w strukturach klienta. Przeszukują oni każdy zakamarek i symulują potencjalne zagrożenie. Później przekazują raport na temat niedociągnięć, który może posłużyć do zwiększenia zapory wobec cyberprzestępców.

Kiedy warto zrobić test penetracyjny?

Im częściej, tym lepiej. Zazwyczaj testy penetracyjne przeprowadza się w kilku sytuacjach. Sprawdzanie zabezpieczeń jest istotne podczas tworzenia nowych stron internetowych lub aplikacji – to właśnie wtedy najłatwiej wyłapać luki w systemach i załatać dziury.

Kwestia bezpieczeństwa ważna jest również podczas wprowadzania dużych i znaczących zmian dla struktury produktu. Kiedy pojawiają się nowe rzeczy, łatwo jest coś przeoczyć, właśnie dlatego eksperci od cyberbezpieczeństwa przeprowadzają testy penetracyjne, próbując przeniknąć przez zapory. Jeśli im się to nie uda, oznacza to, że robota została wykonana na medal.

Ostatni z popularnych scenariuszy przeprowadzania testów penetracyjnych to podejrzenie użytkownika. Z tym jest podobnie, jak w domu – gdy słyszymy dziwne szmery w okolicy późną nocą, lepiej jest zainwestować w alarm antywłamaniowy i sprawdzić wszystkie drzwi. Właśnie w ten sposób działają eksperci, których celem jest pomoc nam w zabezpieczeniu struktur sieciowych i systemowych.

Marcin Watemborski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)