Co to jest WPS? Zobacz, jak połączyć się z Wi‑Fi bez wpisywania hasła

Wiele osób z pewnością zastanawia się co to jest WPS. Ta mało znana wśród początkujących funkcja routerów, która pozwala łączyć urządzenia z siecią Wi-Fi bez konieczności podawania hasła.

Co to jest WPS? Tłumaczymy, na czym polega funkcja znana z routerów, fot. Getty Images
Co to jest WPS? Tłumaczymy, na czym polega funkcja znana z routerów, fot. Getty Images
Oskar Ziomek

02.01.2020 | aktual.: 02.01.2020 22:18

WPS to wygodne rozwiązanie nie tylko dla zapominalskich, ale warto wiedzieć, że mniej bezpieczne od tradycyjnego łączenia z wpisywaniem hasła.

WPS – co to za skrót?

WPS to skrót od Wi-Fi Protected Setup, co oznacza bezpieczne konfigurowanie Wi-Fi. W praktyce chodzi o możliwość podłączenia wybranego urządzenia do sieci rozgłaszanej przez router lub punkt dostępowy, bez konieczności wpisywania hasła.

Przycisk WPS na routerze, fot. Pixabay
Przycisk WPS na routerze, fot. Pixabay

Funkcja WPS znana jest od lat i odpowiadający jej fizyczny przycisk znaleźć można na większości wyprodukowanych w ostatnich latach routerów i punktów dostępowych Wi-Fi.

Połączenie WPS – co to jest i jak korzystać?

WPS to jedna z metod łączenia nowych urządzeń z domową siecią Wi-Fi. Zamiast wpisywać hasło, użytkownik może uwierzytelnić połączenie na kilka sposobów z użyciem WPS. Do najpopularniejszych należą PIN oraz fizyczny przycisk na obudowie routera czy access pointa.

Aby połączyć urządzenia za pomocą PIN-u, należy go odczytać z naklejki na sprzęcie i wpisać podczas próby połączenia tą metodą (obydwa urządzenia muszą ją obsługiwać).

W przypadku chęci skorzystania z przycisku, należy łączyć się z routerem będąc fizycznie w jego okolicy. Podczas próby ustanawiania połączenia należy nacisnąć przycisk na routerze, w efekcie czego do sieci zostanie dopuszczone nowe urządzenie, które w danej chwili próbuje się z nią połączyć.

Chociaż korzystanie z WPS jest wygodne i eliminuje konieczność pamiętania hasła do Wi-Fi, należy mieć na uwadze, że jest to mniej bezpieczna metoda narażona na różnego rodzaju ataki. Niektóre routery i punkty dostępowe mogą więc nie być wyposażane w przyciski WPS nie tylko z oszczędności, ale właśnie z dbałości producenta o późniejsze bezpieczeństwo sieci.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
sprzetinternetporadniki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)