Corel PaintShop Pro X8 – nowa wersja na 25. urodziny programu
W 25. rocznicę wydania pierwszej wersji programu PaintShop Pro firma Corel zaprezentowała wersję X8. Znajdziemy w niej kompletny pakiet narzędzi do projektowania grafiki i edycji zdjęć w domu i firmie. Możliwościami PaintShop X8 dogania konkurencję, a przy tym, co Corel mocno podkreśla, można go mieć „na zawsze” bez subskrypcji.
Paint Shop na początku swojej kariery był wydawany przez Roberta Voita i służył do konwersji obrazów między formatami BMP, GIF i PCX. Do wersji 9 program był rozwijany przez jego firmę Jasc Software z siedzibą w Minnesocie, w której narodził się także Image Robot, After Shot i kilka innych programów. Początkowo Paint Shop był rozprowadzany jako shareware i w wielu krajach można było zdobyć go z gazetą komputerową.
14 października 2004 roku firma Corel przejęła Jasc Software wraz z całym dorobkiem i programami. Biuro w Minnesocie działało do listopada 2007 roku.
Dziś wielu użytkowników oprogramowania graficznego szuka alternatywy dla modelu bazującego na subskrypcji, dzięki czemu PaintShop Pro ma szansę zabłysnąć. Program oferuje możliwość zarządzania zdjęciami, możliwość korekty i wywoływania RAW-ów, profesjonalne narzędzia do edycji grafiki rastrowej oraz narzędzia wektorowe. Program jest rozwiązaniem dobrym zarówno dla fotografów, jak i projektantów, sprawdzi się w rękach wymagających użytkowników i w firmach.
Przejdźmy do nowości w wersji X8. Projektanci z pewnością docenią możliwość zawijania tekstu w taki sposób, że mogą nim wypełnić kształty lub zaznaczenia. Ciekawą nowością jest narzędzie „magiczne przenoszenie”, które pozwala wybrać obiekt na zdjęciu i przenieść go w nowe miejsce, a stare wypełnić wygenerowanym automatycznie na podstawie reszty zdjęcia tłem. W wielu przypadkach w ogóle nie widać, że jakiś obiekt był przenoszony. Aby skorzystać z tego mechanizmu należy wybrać odpowiednie narzędzie zaznaczenia, ustawić jego tryb na „zastępowanie” (replace) i obrysować obiekt, który zostanie przeniesiony. Do przenoszenia należy użyć akcji „magiczne przenoszenie” (czerwone strzałki w czterech kierunkach).
Fotografów ucieszy także możliwość poprawiania niedoskonałości obiektywu, a konkretnie zniekształceń beczkowatych, winietowania i usuwania różowej poświaty z fotografowanych obiektów. Dzięki temu można znacznie podnieść jakość zdjęć, poprawić ich perspektywę i wyprostować obiekty, które zostały zakrzywione przez soczewki obiektywu. Te same możliwości znalazły się w Camera RAW Lab – module do szybkiego wywoływania RAW-ów przed edycją.
Ponadto PaintShop Pro X8 został przystosowany do pracy na monitorach 4K i w wielu miejscach zoptymalizowany. Możemy spodziewać się między innymi dużo szybszych pędzli malarskich, aerografów i szybszego retuszu. Maksymalny rozmiar pędzla został podniesiony do 3 tysięcy pikseli. Także zapis plików powinien być odczuwalnie szybszy. Poprawione zostało także zarządzanie warstwami, gdzie pojawiła się możliwość szybkiego zwijania grup i wyszukiwarka, oraz praca z wieloma plikami w trybie wsadowym. Pojawiło się także kilka poprawek sugerowanych przez użytkowników, jak przycisk „przed/po” w obszarze roboczym dostosowania, nowe okno dialogowe „zapisz jako”, nowe materiały na palecie, podgląd gradientu i narzędzia do wycinania tekstu.
PaintShop Pro X8 kosztuje około 300 złotych, co nie jest wygórowaną ceną, jeśli porównamy go do konkurencji. Program można testować bez ograniczeń przez 30 dni po pobraniu z naszej bazy programów. Do wersji próbnej programu dołączona została także kolekcja darmowych materiałów do wykorzystania.
Bardziej wymagający mogą sięgnąć po PaintShopa Pro X8 w wersji Ultimate, która kosztuje 380 złotych i poza wszystkimi możliwościami PaintShopa Pro X8 zawiera także kolekcję dodatków fotograficznych. W niej zawarty został między innymi AfterShot 2, nową wersję Perfectly Clear i świetny on1 Perfect Effects (część Perfect Photo Suite).