Cortana zmierza na desktopowego Windowsa
Redmond nie zamierza jednak ograniczyć Cortany, asystentki głosowej w Windows Phone, tylko do systemu mobilnego. Cortana jest jedną z większych nowości w najświeższej odsłonie mobilnego systemu w wersji 8.1. Mimo że na daną chwilę moduł w wersji beta dostępny jest tylko dla języka angielskiego, można śmiało powiedzieć o nowej jakości w tym segmencie oprogramowania.
Na konferencji Build 2014 Microsoft jasno dał do zrozumienia, iż asystentka głosowa Cortana będzie uniwersalną i multiplatformową usługą. Okazuje się, że gigant już szuka programistów, którzy będą pracowali nad Cortaną w wersji na Windows. Oferta pracy, która pojawiła się w sieci, mówi o nowej generacji Cortany, wykorzystującej głos oraz gesty. Można przypuszczać, że kolejna odsłona asystentki głosowej będzie nie tylko związana z urządzeniami działającymi pod kontrolą Windows i wyposażonymi w sensory typu Leap Motion. Wzmianka o wykorzystaniu gestów świadczyć może także o planach integracji Cortany także na Xboxie z podłączonym Kinectem (który już ma podstawową obsługę konsoli za pomocą gestów i mowy). Asystentka będzie więc łącznikiem pomiędzy poszczególnymi elementami ekosystemu Windows. Idealnym rozwiązaniem byłoby danie asystentce możliwości sterowania różnymi urządzeniami w domu, bez względu na to, do którego akurat użytkownik mówi.
Microsoft idzie za ciosem i jeszcze mocniej celuje w ujednolicenie i wzbogacenie swoich usług. Cortana zarówno na laptopie, komputerze stacjonarnym czy Xboxie, będzie niezmiernie ciekawym i w wielu sytuacjach także wartościowym dodatkiem. Pozwoli to na zarządzanie i znacznie łatwiejsze używanie systemu w stopniu, jaki do tej pory zarezerwowany był dla urządzeń przenośnych… jeśli oczywiście ktoś lubi rozmawiać z „bezduszną” elektroniką.