CPU-Z to niewielki i bezpłatny program do szczegółowej identyfikacji zainstalowanego w komputerze modelu procesora, płyty głównej, chipsetu, karty graficznej oraz pamięci RAM.
Identyfikacja kluczowych podzespołów komputera
CPU-Z wyświetla informacje o modelu i nazwie procesora (wraz z nazwą kodową), rodzaju złącza, technologii wykonania, napięciu, wewnętrznej i zewnętrznej prędkości taktowania, mnożniku, wsparciu dla instrukcji multimedialnych, a także o dokładne dane na temat pamięci podręcznej cache. Ponadto program udostępnia równie szczegółowe informacje o płycie głównej (producent, model, wersja, model i data BIOSu, chipset, sensory itp.) i zainstalowanej pamięci (wielkość, szybkość, nazwa producenta, numer seryjny, data produkcji itp.). Jakiś czas temu twórcy wprowadzili również funkcje identyfikacji zainstalowanego w komputerze układu graficznego (GPU). W tym przypadku CPU-Z informuje nas o modelu urządzenia, jego producencie, nazwie kodowej, technologii wykonania oraz częstotliwości pracy i ilości oraz typie wbudowanej pamięci graficznej.
Badanie wydajności procesora
Opisywany program posiada zintegrowany benchmark, którego zadaniem jest sprawdzania wydajności posiadanego procesora. Pozwala on przeprowadzać test CPU jedno- i wielowątkowe. W przypadku tych drugich CPU-Z daje użytkownikowi możliwość definiowania ilości wątków. CPU-Z potrafi przeprowadzać standardowe testy wydajności oraz tzw. stress testy, których celem jest maksymalne obciążenie podzespołu. Dodatkowo możliwe jest wybranie wersji wykorzystywanego benchmarku oraz porównanie wyników testu z wynikami innych procesorów, a także zapisywanie raportów z rezultatami pracy do plików TXT i HTML.
Program wspiera praktycznie wszystkie modele procesorów, chipsetów i układów graficznych, będących na rynku. CPU-Z udostępniony został w wersji instalacyjnej oraz przenośnej (tzw. portable), która nie wymaga instalacji i gotowa jest do działania tuż po pobraniu.
Kluczowe cechy programu:
- identyfikacja kluczowych podzespołów komputera - CPU, GPU, RAM
- możliwość testowania wydajności procesora
- zapis zgromadzonych danych do pliku TXT lub HTML
- narzędzie łatwe w użyciu i dostępne za darmo
- dostępność wersji przenośnej (portable)