Cyberbezpieczne wakacje. O tych praktykach należy pamiętać podczas urlopu
Planując wakacyjny wyjazd, należy pamiętać nie tylko o ubezpieczeniu na życie. Internet stał się jego nieodłączną częścią, dlatego warto zadbać również o bezpieczeństwo w sieci. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa radzą, jakie praktyki należy stosować, aby uniknąć kłopotów związanych z aktywnością cyberprzestępców.
Podczas wakacyjnego wyjazdu często korzystamy z naszych smartfonów. Pomagają nam znaleźć najlepsze oferty, hotele, restauracje, zabytki czy inne ciekawe miejsca do odwiedzenia. Ten stan rzeczy z pewnością się nie zmieni, tym bardziej że Unia Europejska obniżyła stawki za transmisję danych, rozmowy i SMS-y. Specjaliści z firmy Fortinet radzą, aby pamiętać w tym czasie o kilku podstawowych zasadach, które pomogą uniknąć kłopotów związanych z aktywnością cyberprzestępców.
Zdaniem ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa należy zwrócić uwagę na cztery podstawowe praktyki, dzięki którym możemy uniknąć za granicą problemów związanych z cyberbezpieczeństwem. Fachowcy radzą, aby przede wszystkim:
- dokładnie sprawdzać, z jaką siecią WiFi nawiązujemy połączenie,
- uważać na specjalne wakacyjne okazje,
- chronić hasła i dostęp do kont,
- stale edukować się na temat zagrożeń w sieci, a poruszając się w cyfrowym świecie, wdrażać bardzo podobne środki ostrożności, co w realnym.
Dbanie o bezpieczne połączenie z siecią jest absolutną podstawą zachowania tzw. cyberhigieny. Częstą pokusą dla urlopowiczów jest łączenie się z publicznymi sieciami Wi-Fi dostępnymi np. na lotniskach, w hotelach czy restauracjach. Oczywiście wiele z nich jest bezpiecznych. Trzeba jednak zachować w takich sytuacjach specjalną ostrożność, ponieważ przestępcy mogą stworzyć własną, niezabezpieczoną sieć Wi-Fi o nazwie zbliżonej do nazwy restauracji czy hotelu, w którym przebywa potencjalna ofiara.
W tym roku w końcu bez większych problemów można zwiedzać niemal całą Europę, a wiele osób w dobie wysokich cen za wycieczki szuka specjalnych okazji. Cyberprzestępcy dobrze o tym wiedzą, dlatego trzeba szczególnie uważać na phishingowe wiadomości z próbą wyłudzenia danych, które wysyłane są pod przykrywką specjalnych ofert na wakacyjne wyjazdy.
Przestępcy czyhają na dane logowania do bankowości elektronicznej, innych serwisów, jak media społecznościowe czy poczta elektroniczna. Aby w czasie urlopu bezpiecznie z nich korzystać, warto włączyć wszędzie tam, gdzie to możliwe, dwuskładnikową weryfikację dostępu do konta, np. poprzez wpisanie kodu z wiadomości SMS. Co więcej, przychodzący SMS może zaalarmować o sytuacji, kiedy przestępca próbuje zalogować się np. na konto e-mail czy bankowe, i dzięki temu możliwe będzie podjęcie odpowiednich kroków.
Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl