Cyfrowy dowód i paszport. KE przyjęła propozycje przepisów
Komisja Europejska przyjęła propozycje przepisów, które umożliwiają cyfryzację dokumentów podróżnych, tj. dowodów osobistych i paszportów. KE chce w ten sposób usprawnić podróżowanie między krajami strefy Schengen.
09.10.2024 11:10
Komisja Europejska przyjęła we wtorek propozycje dotyczące cyfryzacji dokumentów podróżnych, takich jak dowody osobiste i paszporty. Nowa inicjatywa miałaby na celu usprawnienie procesu przekraczania granic oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa w Unii Europejskiej.
Podczas konferencji prasowej, Ylva Johansson, unijna komisarz ds. wewnętrznych, podkreśliła, że cyfryzacja dokumentów to krok w kierunku ułatwienia podróży w UE.
- Tylko w zeszłym roku odnotowano prawie 600 mln przekroczeń granicy, to ogromne obciążenie dla służb granicznych – zaznaczyła Johansson, wskazując na potrzebę uproszczenia procedur na granicach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Łatwiej i szybciej
Obecnie zarówno obywatele UE, jak i osoby z państw trzecich podlegają fizycznym kontrolom na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Procedury te wiążą się z kolejkami. Cyfryzacja dokumentów miałaby usprawnić ten proces.
Nowe przepisy przewidują, że cyfrowe dokumenty podróżne będą wydawane na prośbę obywateli, za darmo i w sposób dobrowolny. Oznacza to, że nie mają one na celu zastąpienia dokumentów fizycznych, nie będą też obowiązkowe.
Dokumenty te miałyby zawierać cyfrowe wersje danych, które obecnie znajdują się w tradycyjnych paszportach i dowodach osobistych, w tym cyfrowe zdjęcie posiadacza. Komisja Europejska zwróciła uwagę, że cyfrowe dokumenty będą mogły być przechowywane na telefonach komórkowych i umożliwiać załatwienie pewnych spraw, np. związanych z lotem, przed wizytą na lotnisku.
- Proces pracy i przedstawiania dokumentu tożsamości na granicy Schengen będzie łatwiejszy i bezpieczniejszy, ponieważ straż graniczna będzie mogła identyfikować dokumenty szybciej, a jednocześnie będzie w stanie wyłowić wszystkie wątpliwe przypadki – powiedziała komisarz Ylva Johansson.
Komisja Europejska oczekuje, że cyfrowe dokumenty znajdą zastosowanie nie tylko podczas podróży, ale także w codziennych kontaktach z urzędami, zarówno w kraju, jak i za granicą. Poza zaletami, KE przygląda się też wadom cyfryzacji dokumentów.
Podczas konferencji głos zabrał bowiem również Didier Reynders, unijny komisarz ds. sprawiedliwości. Podkreślił, że Komisja Europejska analizuje kwestie ochrony danych osobowych związane z cyfrowymi dokumentami. Komisja ma zadbać o to, by system był zgodny z przepisami RODO, a dane były maksymalnie zabezpieczone.
Cyfrowe dokumenty i aplikacja dla podróżników
Komisja Europejska poinformowała również o pracach nad aplikacją EU Digital Travel, która miałaby wspierać cyfrową formę podróżowania. Dzięki niej podróżni mogliby w sposób cyfrowy tworzyć poświadczenia podróży, przesyłać plany podróży i dokumenty do służb granicznych przed przekroczeniem granicy. To pozwoliłoby skrócić czas oczekiwania na przejściach granicznych, ponieważ większość kontroli mogłaby być przeprowadzona już wcześniej.
Aplikacja miałaby być dostępna najwcześniej w 2030 r. Jak podała Polska Agencja Prasowa, Komisja Europejska czeka teraz na akceptację propozycji przez państwa członkowskie oraz Parlament Europejski. Dopiero po tym etapie możliwe będzie opracowanie finalnej wersji aplikacji EU Digital Travel oraz standardów technicznych dotyczących cyfrowych dokumentów.