Czeka nas oblężenie hakerów. Polacy powinni zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo

Analizy specjalistów bezpieczeństwa cybernetycznego z Check Point Research nie napawają optymizmem. Polska spada w rankingu bezpieczeństwa, a eksperci ostrzegają, że w nadchodzących tygodniach może czekać nas prawdziwe oblężenie ataków hakerskich.

Cyberprzestępczość to poważne zagrożenie dla Polaków
Cyberprzestępczość to poważne zagrożenie dla Polaków
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska

14.07.2022 | aktual.: 14.07.2022 21:17

Check Point Research zauważa, że liczba zagrożeń cybernetycznych w Polsce wciąż rośnie. W czerwcu "Indeks zagrożeń" dla naszego kraju wzrósł z 34,3 do 37,5 punktu. To sprawia, że przed nami jest 18 bezpieczniejszych, europejskich krajów. Interesujące, że pozycję europejskiego lidera w tym rankingu zajmuje Białoruś. W jej przypadku "Indeks Zagrożeń" wyniósł 29,4 punktu. Natomiast na drugim i trzecim miejscu znajdują się odpowiednio - Słowacja (30,1 punktu) i Cypr (30,4 punktu).

Polacy na celowniku hakerów

Zdaniem ekspertów Polska nie odbiega niczym od reszty świata, jeśli chodzi o najpopularniejsze malware. Są to Emotet oraz Formbook. Na podium znajduje się również Snake Keylogger, który szybko zyskuje popularność wśród cyberprzestępców. Jak informuje Check Point Research, jeszcze w maju znajdował się na ósmym miejscu. Miesiąc później jest już na trzecim. Ten malware obecnie rozpowszechnia się za pośrednictwem maili zawierających załączniki Worda oznaczone jako prośby o wycenę. Warto o tym pamiętać i zachować szczególną czujność w przypadku otrzymania tego typu wiadomości.

Interpol na początku czerwca przekazał, że międzynarodowa kooperacja organów ścigania z 11 państw pozwoliła usunąć bardzo szkodliwe, mobilne oprogramowanie na Androida - FluBot. Ten groźny trojan, rozpowszechniany w SMS-ach, atakował smartfony z systemem Androida. Cyberprzestępcy przy jego pomocy kradli m.in. dane logowania do bankowości internetowej czy nasze hasła do serwisów społecznościowych. Jego infrastrukturę udało się pomyślnie zakłócić, ale jego miejsce zastąpiły nowe trojany, w tym zupełnie nowy Malibot. Eksperci zwracają też uwagę na Anubisa, czyli groźny trojan bankowy.

Chociaż zawsze dobrze jest widzieć, jak organy ścigania skutecznie eliminują grupy cyberprzestępcze lub złośliwe oprogramowanie, takie jak FluBot, to niestety w to miejsce szybko pojawiła się nowe złośliwe oprogramowanie. Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie sprawę z centralnej roli, jaką urządzenia mobilne odgrywają w życiu wielu ludzi i zawsze dostosowują oraz ulepszają swoje taktyki, aby do nich pasować. Krajobraz zagrożeń szybko ewoluuje, a mobilne złośliwe oprogramowanie stanowi poważne zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa osobistego, jak i korporacyjnego — zauważa Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w Check Point Software.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)