Czy chcesz nadal dzielić czas na letni i zimowy? KE zbiera opinie w internecie

Zmiana czasu z zimowego na letni od zawsze kojarzy się z zamieszaniem. Na szczęście europejscy regulatorzy zauważyli, że ewentualne zyski energetyczne nie są warte zmęczenia i niepewności mieszkańców Starego Kontynentu. Komisja Europejska uruchomiła ankietę internetową, w której każdy może wyrazić swoją opinię na ten temat. Ankieta jest dostępna także po polsku, ale serwery KE mają poważne problemy.

Czy chcesz nadal dzielić czas na letni i zimowy? KE zbiera opinie w internecie

05.07.2018 | aktual.: 11.07.2018 10:30

We have launched a consultation on the daylight saving time clock changes to evaluate whether or not the rules should be changed. Share your views by filling in the online questionnaire, available in all EU languages › https://t.co/dTd8oRGRcV #EUHaveYourSay pic.twitter.com/TEZYzAf45Q

— European Commission ???? (@EU_Commission) 5 lipca 2018W Unii Europejskiej sporo mówi się o tym, że przestawianie zegarków dwa razy w roku przynosi więcej problemów niż pożytku. Komisja Europejska chce jednak wziąć pod uwagę głosy obywateli w różnych państwach, położonych w różnej odległości od Równika i z różnymi wahaniami długości dnia na przestrzeni roku, a internet jest idealnym narzędziem, by zrobić to szybko i wygodnie. Obecnie dzięki przestawianiu zegarków zyskujemy godzinę światła dziennego w letnie wieczory i w zimowe poranki. W założeniach pomysł Benjamina Franklina miał nam zapewnić oszczędność energii (w zasadzie świec) i bezpieczeństwo, jednak jego obliczenia są dziś nieaktualne.

Zmiana czasu była przedmiotem wielu badań akademickich. Krytycy tej zasady podkreślają przede wszystkim to, że zmiana wybija nas z delikatnego rytmu dobowego (i tak już rozchwianego przez podróże i pracę w międzynarodowych firmach). Przez wiele lat mogą nawarstwić się z tego powodu problemy zdrowotne, choć prawdopodobnie będą nieporównywalnie mniejsze niż te spowodowane patrzeniem na świecące ekrany przed snem. Wbrew pozorom, zmiana czasu wymaga też dodatkowej energii. Owszem, latem włączymy światło później, ale za to na dłużej uruchomimy klimatyzator, co jednak przynosi większe straty.

Trudno przewidzieć, jaki będzie wynik ankiety w Unii Europejskiej. Mieszkańcy krajów położonych bliżej koła podbiegunowego walczą o to, byśmy zaniechali zmian czasu. Dla nich to tylko dodatkowy kłopot, zwłaszcza jeśli przez kilka dni w roku słońce w ogóle nie wschodzi zimą i nie zachodzi latem. Z drugiej strony podobna ankieta z 2014 pokazała, że większość obywateli UE nie ma nic przeciwko zmianom czasu. Trzeba przyznać, że od kiedy mniej korzystamy z zegarków mechanicznych i polegamy na przestawiających się automatycznie smartfonach problem jest mniej dotkliwy.

Otwarta obecnie ankieta internetowa będzie działać do 16 sierpnia. Warto przemyśleć ten problem. Z głosowaniem nie ma co się spieszyć. Najwyraźniej ankieta cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ w chwili pisania artykułu bardzo trudno było się do niej dostać.

Aktualizacja

Administratorzy pracują nad rozwiązaniem problemów z ankietą. Miejmy nadzieję, że niebawem będzie można oddać głos.

Hi @teijalarikka @NadjaFK @Rangersnomore @VesaTervo @fermor1, our consultation on summertime is currently experiencing technical problems. We are working to resolve the situation. Best, the Social Media Team

— European Commission ???? (@EU_Commission) 5 lipca 2018AktualizacjaAnkieta została naprawiona. Każdy może zagłosować w imieniu swoim, swojej firmy lub organizacji, którą reprezentuje.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)