Czy policja ma prawo odblokować twój telefon? To skomplikowane
Czy policja może odblokować twój telefon? Co zrobić, gdy funkcjonariusz oczekuje, że odblokujesz przy nim ekran, by mógł sprawdzić zawartość urządzenia, znajdujące się na nim zdjęcia czy przejrzeć wiadomości? Odpowiedzi udzielają prawnicy.
30.10.2021 06:51
Co zrobić, gdy policja nakazuje odblokowanie telefonu? Czy można odmówić wykonania tej czynności bez żadnych konsekwencji? Warto znać swoje prawa. Większość z nas prawdopodobnie nie chciałaby, aby prywatne dane ze smartfona trafiły w ręce osób trzecich. Dziennikarze serwisu WP Tech zwrócili się do prawników w celu wyjaśnienia naszych praw w takiej sytuacji.
- Na tak ogólne pytanie nie ma krótkiej i jednoznacznej odpowiedzi. W największym skrócie można powiedzieć, że jednym z podstawowych elementów zasady prawa do obrony i jednym z fundamentów rzetelnego procesu karnego jest zakaz zmuszania kogokolwiek do dostarczania dowodów na swoją niekorzyść - mówi prof. dr hab. Szymon Pawelec z wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Jeśli więc chodzi o ten aspekt, policja nie może nikogo zmusić do odblokowania telefonu. Jest to przypadek podobny, do próby zmuszenia obywatela do złożenia zeznań na własną niekorzyść.
Z drugiej jednak strony istnieją takie przypadki, gdy nieodblokowanie telefonu może przynieść dużo szkód. Jeśli funkcjonariusze policji uznają, że na telefonie znajdują się dane na temat popełnionego przestępstwa, mają prawo zatrzymać właściciela urządzenia na 48 godzin.
- Jeżeli właściciel telefonu nie będzie chciał go odblokować, to policja może dokonać jego zatrzymania - jeżeli są uzasadnione podejrzenia, że w telefonie znajdują się informacje świadczące o popełnieniu czynu zabronionego czy materiały mogące stanowić dowód w sprawie karnej - komentuje dla WP Tech adwokat Anna Paszkowska-Wójcik z kancelarii Klisz i Wspólnicy.
Do takiej sytuacji może dojść na przykład wówczas, gdy nie chcemy udostępnić IMEI naszego telefonu. IMEI to numer identyfikacyjny konkretnego telefonu komórkowego. Na jego podstawie można stwierdzić na przykład, czy urządzenie nie jest kradzione.
Policja nie może żądać odblokowania telefonu
Prawnicy są więc zgodni - obywatel nie ma obowiązku odblokowania telefonu, a policja nie może tego żądać. Jeśli jednak nie podamy numeru IMEI lub funkcjonariusz będzie miał podejrzenia, że nasz telefon zawiera informacje na temat popełnionego przestępstwa, możemy zostać zatrzymani, a na zwrot urządzenia będziemy czekać dość długo.