Czym jest CaaS? Nowe podejście do tworzenia oprogramowania
Jednym z rozwiązań informatycznych, które w ostatnich latach znacząco zyskały na znaczeniu, są rozwiązania chmurowe. Jednym z nich jest CaaS, czyli kontenery jako usługa. Rozwiązanie to może znacząco ułatwić pracę twórców oprogramowania.
CaaS (ang. Containers as a Service, kontenery jako usługa) to model dostarczania usług w chmurze, który oferuje klientom możliwość zarządzania i wdrażania skonteneryzowanych aplikacji i klastrów. Kontenery to izolowane jednostki, które zawierają kod, środowisko uruchomieniowe, konfigurację i biblioteki systemowe, dzięki którym są one przenośne między różnymi środowiskami.
Platforma, jaką jest CaaS, umożliwia użytkownikom tworzenie kontenerów, zarządzanie nimi i uruchamianie ich. Dostawcy usług CaaS zapewniają odpowiednie narzędzia i środowiska, dzięki którym praca z kontenerami jest łatwiejsza, a użytkownicy mogą skupić się na rozwoju aplikacji i procesach biznesowych, nie poświęcając przy tym czasu ani zasobów na administrowanie serwerami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cechy CaaS
Jedną z podstawowych cech CaaS jest łatwa skalowalność. Wynika to z możliwości łatwej zarządzania kontenerami. Jest to szczególnie przydatne w przypadku aplikacji o zmiennym obciążeniu, które wymagają dynamicznego dostosowywania zasobów do ich działania. Kolejną ważną cechą CaaS jest łatwość przenoszenia kontenerów. Można je uruchamiać na różnych platformach i w różnych chmurach. Pozwala to na wybór takiego środowiska, które najlepiej spełnia wymagania danej organizacji.
CaaS – wady i zalety
CaaS posiada pewne wady i zalety, które należy przeanalizować przed podjęciem decyzji o wdrożeniu tego rodzaju rozwiązania w przedsiębiorstwie. Do cech pozytywnych CaaS, poza wspomnianą przenośnością i skalowalnością, z pewnością można zaliczyć prostotę zarządzania i efektywność kosztową. Stosowanie CaaS może pomóc zoptymalizować koszty infrastruktury, między innymi dzięki elastycznemu zarządzaniu zasobami. Dzięki temu firma musi płacić tylko za te zasoby, które faktycznie wykorzystuje.
Jak każde rozwiązanie CaaS posiada też wady. Jedną z nich jest potencjalna złożoność sieciowa. Komunikacja w środowiskach z wieloma kontenerami może być skomplikowana, co z kolei może przekładać się na problemy w zarządzaniu nimi. Oprócz tego warto pamiętać, że implementacja rozwiązań chmurowych powinna wiązać się ze szczególnym dbaniem o cyberbezpieczeństwo organizacji.
CaaS jest narzędziem, które może znaleźć zastosowanie zarówno w niewielkich przedsiębiorstwach z branży informatycznej, jak i w dużych korporacjach. Przed podjęciem decyzji na temat jego implementacji należy jednak dokładnie zbadać potrzeby przedsiębiorstwa, zasoby, jakimi ono dysponuje oraz cele, które mają zostać osiągnięte dzięki takiemu przedsięwzięciu. Należy też wziąć pod uwagę konieczność przeszkolenia pracowników w korzystaniu z tego rodzaju rozwiązania, a także wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym zminimalizowane zostanie ryzyko wystąpienia zagrożeń cyfrowych w związku z działaniem w chmurze.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl