Czyszczenie systemu z niechcianego oprogramowania
[frame]Ten artykuł może nie być aktualny, zapraszamy do lektury nowej wersji poradnika.Zdarza się, że z różnych powodów znajdujemy na swoim komputerze aplikacje, wtyczki lub dodatki, które chcemy usunąć, a nie wiemy jak. Bywa, że problemem podczas porządkowania komputera jest również zmiana strony domowej w przeglądarce czy domyślnej wyszukiwarki. Dzięki niniejszemu poradnikowi stanie się to niezwykle proste.
06.03.2015 | aktual.: 17.04.2018 14:03
Odinstalowanie programów
Zanim przejdziemy do etapu czyszczenia komputera z ewentualnych pozostałości pozostawionych przez składniki instalowane opcjonalnie, warto spróbować po prostu odinstalować je za pomocą dedykowanego deinstalatora. Większość z nich umożliwia takie usunięcie, co już stanowi oczyszczenie systemu. Aby tego dokonać, z menu start wybieramy panel sterowania, a następnie przechodzimy do opcji „Odinstaluj program” w sekcji „Programy”. Na liście zobaczymy wszystkie zainstalowane na komputerze programy. Klikając na nie prawym przyciskiem myszy możemy wybrać opcję odinstalowania, co usunie program. Wśród nich szukamy pozycji pozostawionych przez opcjonalne instalatory. Wszystkie z nich usuwamy dokładnie zaznaczając ewentualne opcje usunięcie pozostałości, a następnie ponownie uruchamiamy komputer.
Popularne nazwy komponentów reklamowych, które mogą być kwalifikowane jako potencjalnie niepożądane oprogramowanie, to między innymi: Dealply, DeltaSearch, Key-find, Omiga, PriceFountain, Strong Signal.
Oczyszczanie programem AdwCleaner
Jeżeli po tej operacji nadal zauważamy w systemie lub przeglądarkach niechciane dodatki, przechodzimy do czyszczenia za pomocą programu AdwCleaner. Jest to jedno z najlepszych narzędzi umożliwiających szybkie i skuteczne usunięcie potencjalnie niechcianego oprogramowania. Narzędzie charakteryzuje się małymi rozmiarami i brakiem konieczności instalacji w systemie. Gotowe jest ono do użycia tuż po pobraniu, wystarczy je uruchomić. Interfejs aplikacji jest w języku angielskim, ale nie stanowi to problemu, ponieważ jest ona bardzo prosta w obsłudze.
AdwCleaner korzysta z gotowych baz oprogramowania do usunięcia, wystarczy więc wykonać skanowanie, a następnie uruchomić czyszczenie. Aby tego dokonać naciskamy przycisk „Scan”. Program wykona skanowanie systemu, a następnie w poszczególnych zakładkach przedstawi nam wykryte elementy do usunięcia. Możemy je przejrzeć, aby mieć pewność, że nie zostaną usunięte nasze prywatne pliki lub foldery. Aplikacja skanuje także rejestr, skróty i dodatki zainstalowane w dostępnych na komputerze przeglądarkach internetowych. Po upewnieniu się, że na liście znajdują się jedynie nieznane elementy, uruchamiamy czyszczenie przyciskiem „Cleaning”.
Po zakończeniu czyszczenia program poprosi nas o ponowne uruchomienie komputera. Gdy system zostanie uruchomiony, na ekranie automatycznie wyświetli się plik tekstowy zawierający informacje o przeprowadzonych operacjach. Na tym możemy zakończyć etap czyszczenia, nasz system został oczyszczony z opcjonalnych dodatków.
Resetowanie ustawień przeglądarek
Czasami zamiast gruntownego czyszczenia systemu wystarczy zresetowanie ustawień wykorzystywanej przeglądarki internetowej, na przykład domyślnej strony startowej czy domyślnej wyszukiwarki.
Internet Explorer
Aby zresetować stronę startową przeglądarki Internet Explorer musimy przejść do jej ustawień. Uruchamiamy program, a następnie klikamy ikonę koła zębatego znajdującą się w górnej, prawej części okna. Z rozwijanego menu jakie się pokaże wybieramy pozycję „Opcje internetowe”. W wyświetlonym okienku możemy szybko zresetować stronę startową, wystarczy w tym celu nacisnąć przycisk „Użyj domyślnej”. Strona zostanie zmieniona. Wybór potwierdzamy klikając przyciski „Zastosuj” a następnie „OK”.
W celu zresetowania wyszukiwarki dostępnej w przeglądarce ponownie naciskamy ikonę koła zębatego, a następnie z rozwijanego menu wybieramy „Zarządzanie dodatkami”. W nowym oknie które zostanie wyświetlone z listy po lewej stronie wybieramy sekcję „Dostawcy wyszukiwania”. Na liście znajdziemy wszystkie dostępne wyszukiwarki, aby zmienić wybraną na domyślną klikamy na nią prawym przyciskiem myszy, a następnie wybieramy opcję „Ustaw jako domyślne”. Internet Explorer domyślnie wykorzystuje wyszukiwarkę Bing.
Mozilla Firefox
W przypadku przeglądarki Mozilla Firefox najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie niewielkiego dodatku, który automatycznie zresetuje stronę startową i wyszukiwarkę do wartości domyślnych. Aby to wykonać otwieramy Firefoksa i przechodzimy na stronę dodatku SearchReset w witrynie Mozilla Addons.
Następnie klikamy przycisk „Add to Firefox”. Plik zostanie pobrany, a następnie przeglądarka wyświetli ostrzeżenie o dodawaniu rozszerzenia. Instalujemy je wybierając przycisk „Zainstaluj”. Dodatek nie wymaga ponownego uruchamiania, efekty jego działania są natychmiastowe – strona startowa i wyszukiwarka są automatycznie resetowane.
Drugi sposób to ręczna zmiana ustawień. Aby tego dokonać naciskamy przycisk ustawień przedstawiony za pomocą trzech poziomych pasków w górnej, prawej części okna, a następnie wybieramy „Opcje”. W pierwszej karcie „Ogólne” naciskamy przycisk „Przywróć domyślną” w celu zresetowania strony startowej Firefoksa. Następnie przechodzimy do zakładki „Wyszukiwanie” i z rozwijanego menu domyślnej wyszukiwarki wybieramy tę, z której korzystamy najczęściej. W Polsce domyślną i najczęściej wykorzystywaną wyszukiwarką jest Google.
Google Chrome
Wszystkie najważniejsze ustawienia przeglądarki Google Chrome można zmienić po przejściu na stronę opcji. W tym celu klikamy naciskamy przycisk przedstawiony za pomocą trzech poziomych pasków w górnej, prawej części okna, a następnie wybieramy pozycję „Ustawienia”. W sekcji „Po uruchomieniu” możemy zarządzać stronami startowymi. Domyślnie przeglądarka otwiera stronę nowej karty, zaznaczamy więc tę opcję. Dodatkowo klikamy przycisk „Wybierz strony”, a następnie z wyświetlonej listy usuwamy wszystkie zapisane pozycje.
Zmiany domyślnej wyszukiwarki również możemy dokonać w ustawieniach. Wystarczy przejść nieco niżej, do sekcji „Szukaj”. Tutaj z rozwijanej listy wybieramy domyślną wyszukiwarkę, którą standardowo jest Google. Po kliknięciu przycisku „Zarządzaj wyszukiwarkami” możliwe jest również sprawdzenie dostępnych wyszukiwarek i np. usunięcie tych zbędnych. Zmiany nie wymagają żadnego potwierdzenia, są wprowadzane natychmiastowo.
Innym sposobem na przywrócenie domyślnych ustawień Google Chrome jest zresetowanie ustawień przeglądarki. Operacja za wyczyści wszystkie ustawienia, zachowa zapisane hasła i zakładki, ale wyloguje nas ze wszystkich stron i wyłączy wszystkie używane w programie dodatki. Aby wykonać resetowanie przechodzimy do ustawień, przewijamy okno na sam dół i naciskamy przycisk „Pokaż ustawienia zaawansowane…”. Po tej operacji dostępne będą nowe opcje. Ponownie przewijamy okno na sam dół, a następnie klikamy przycisk „Resetowanie ustawień”. Operację potwierdzamy naciskając przycisk „Resetuj”. Domyślne ustawienia zostaną przywrócone, nie są potrzebne żadne inne działania.
Zapytaj specjalistów
Jeśli nadal masz problem z odinstalowaniem oprogramowania lub pozostałości po nim, zachęcamy do zadania pytania na naszym forum dyskusyjnym w dziale Bezpieczeństwo.