Czytelniczka dostała e‑mail. W załączniku PDF z wezwaniem

Nasza czytelniczka otrzymała krótki e-mail, do którego dołączono plik PDF z rzekomym "wezwaniem do sądu". To nie jest typowy atak, w którym należy spodziewać się instalacji wirusa po próbie otwarcia pliku. Dokument zwykle nie jest zainfekowany, a cała operacja jest tylko wstępem do wyłudzenia.

Uwaga na fałszywe e-maile
Uwaga na fałszywe e-maile
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek

Do naszej czytelniczki Aleksandry dotarła krótka wiadomość z lakoniczną treścią. Nadawca podszywa się pod Policję i sugeruje, że w załączniku znajdują się niezbędne informacje związane z rzekomą rozprawą sądową. Plik to PDF z długą treścią, z której wynika, że odbiorca jest podejrzewany o posiadanie i rozpowszechnianie materiałów dla dorosłych. To znany scenariusz ataku - oszuści zachęcają do kontaktu pod podanym adresem e-mail, aby rzekomo rozwiązać sprawę polubownie.

Wszystkie zarzuty i podejrzenia są oczywiście zmyślone. Celem atakujących jest wywołanie uczucia strachu i konieczności działania pod presją czasu, by ustrzec się zarzutów - mimo, że te nie mają pokrycia w rzeczywistości. Co ciekawe, zazwyczaj do tego etapu oszustwo nie jest technicznie niebezpiecznym procesem. Jeśli jednak manipulacja przebiega korzystnie z punktu widzenia atakujących, przechodzą do faktycznego ataku. O takim scenariuszu ostrzegało już w tym roku CBZC.

Fałszywa wiadomość do Czytelniczki
Fałszywa wiadomość do Czytelniczki

Zależnie od przypadku może on przybierać różne formy. Spodziewane jest między innymi wezwanie do instalacji zainfekowanej aplikacji lub wyłudzenie danych logowania do bankowości internetowej - na przykład pod pretekstem potwierdzenia danych osobowych. Oszuści mogą wykorzystywać do tego spreparowane strony z formularzami, gdzie wyłudzają login i hasło do banku oraz dane karty. Łatwo sobie wyobrazić, jak dalej mogą wykorzystać pozyskane w ten sposób dane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Policja apeluje, by w takich przypadkach po prostu nie reagować na podobne wiadomości, z założenia uznając je za fałszywe. "Nawet jeżeli popełniłeś czyn karalny, to Policja (...) wykonuje czynności procesowe szczegółowo opisane w Kodeksie Postępowania Karnego. O wszelkiego rodzaju wezwaniach, wszczęciu postępowania czy złożeniu wyjaśnień na piśmie nie informujemy poprzez pocztę elektroniczną" - przypominało niedawno CBZC.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)