Delaboratory — precyzyjna kontrola nad kolorem zdjęć
Niedawno informowaliśmy o rozpoczęciu przez Jacka Popławskiego prac nad programem Delaboratory — rozpowszechnianym na zasadach wolnego oprogramowania narzędziem umożliwiającym dokładną obróbkę kolorystyczną zdjęć. Wraz z wydaniem najświeższej wersji Delaboratory program wzbogacił naszą bazę programów.
Najnowsza wersja programu, oznaczona 0.5, jest już całkiem dojrzała i nadaje się do włączenia w proces obróbki zdjęć (oczywiście pomiędzy wywoływarkę RAW, a klasyczny edytor grafiki). Projekt rozwija się szybko, a od wersji 0.3 jest dostępny również dla systemów Microsoftu. Interfejs programu został przeprojektowany zgodnie z filozofią KISS (Keep it Simple) i nie znajdziemy tu zbędnych elementów. Efekty modyfikacji można podglądać w czasie rzeczywistym, a proces obróbki przyspieszyć można przez stosowanie skrótów klawiszowych.
Mimo wczesnej wersji Delaboratory ma bardzo duże możliwości. Jego główną siłą jest natywna obsługa 9 przestrzeni barw (RGB, BW, CMYK, CMY, LAB, LCH, XYZ, HSL, HSV), która daje ogromne możliwości w połączeniu ze zmiennoprzecinkowym opisem barw o głębi 32 bity na kanał. Obróbka zdjęć odbywa się oczywiście niedestruktywnie dzięki implementacji warstw. Warstwy można nakładać w wielu trybach, które znane są z innych programów graficznych: normalny, mnożenie, różnica, przyciemnij, rozjaśnij i tak dalej. Do dyspozycji są również krzywe, mikser kanałów i ciekawe narzędzia do rozmywania i wyostrzania obrazu. Całość uzupełnia próbnik kolorów i możliwość podglądu histogramów zdjęcia.
Wersję 0.5 Delaboratory można pobrać z naszej bazy programów dla systemów Windows i Linux w kategorii Programy -> Grafika -> Katalogowanie i obróbka zdjęć, na razie nic nie wiadomo na temat wersji dla Mac OS X. Korzystając z Delaboratory należy pamiętać, że jest to narzędzie, które wciąż się rozwija i nie jest doskonałe. Ponadto, przynajmniej na razie, Delaboratory nie aspiruje do statusu wywoływarki plików RAW ani do bycia kombajnem typu „ciemnia cyfrowa”.