DetectGPT, czyli kontra do ChatGPT. Nowe, ważne narzędzie
Dostęp do ChatGPT uświadomił ludziom, jak potężnym narzędziem może być sztuczna inteligencja. Możliwości popularnej aplikacji od OpenAI są rozległe, a to stwarza pole do nadużyć. Z tego względu potrzebna jest kontra - DetectGPT.
Sztuczna inteligencja to przyszłość, a strasznie nią jest jak straszenie ludzi maszyną parową, prądem elektrycznym albo robotami produkcyjnymi. Przeżyliśmy tyle rewolucji, po których ludzie mieli tracić pracę i umierać z głodu, że pewnie i ze sztuczną inteligencją sobie poradzimy. Nie można jednak bagatelizować zagrożeń płynących z jej wykorzystania. Idealnym przykładem na to są możliwości popularnego oprogramowania ChatGPT.
ChatGPT świetnie radzi sobie z generowaniem wszelakich tekstów. Potrafi napisać pełne wypracowanie, przygotować projekt lub nawet zdać wymagający egzamin. Niewątpliwie jest narzędziem o naprawdę dużych możliwościach. Jak każdy tego typu produkt, może być wykorzystywany w dobrej i złej wierze. Aby uchronić się przed konsekwencjami używania go przez ludzi o niecnych intencjach, powstało oprogramowanie DetectGPT.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić tablet Huawei MatePad Pro 12?
Sama nazwa wskazuje, czemu ma ono służyć. DetectGPT wykorzystuje uczenie maszynowe i uczy się rozpoznawać tekst, który został wygenerowany przez ChatGPT lub inne narzędzie, wykorzystujące sztuczną inteligencję. DetectGPT nie jest jedynym tego typu narzędziem, ale zdaniem jego twórców, czyli badaczy z Uniwersytetu Stanforda, aplikacja ta jest skuteczniejsza niż inne podobne rozwiązania, które są dostępne na rynku.
Opis działania aplikacji nie jest zbyt obszerny. Możemy się jednak dowiedzieć, że jest to narzędzie bardziej skuteczne od tych, które są dostępne na rynku, na podstawie porównania ich paramteru AUROC. Pojęcie to odgrywa istotną rolę w uczeniu maszynowym, porównuje się za jego pomocą tworzone modele.
Możliwość weryfikowania tego, czy tekst napisał człowiek, czy też sztuczna inteligencja, pozwoli nam zredukować liczbę oszustw wykonywanych za pośrednictwem narzędzi korzystających z SI, a także może posłużyć do sprawdzania autentyczności otrzymywanych informacji - sztuczna inteligencja często podaje informacje fałszywe, a my niekoniecznie chcemy je weryfikować, przez co łatwo jest uwierzyć w kłamstwa.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl