Dobre programy na rower cz. 1: przygotuj się do sezonu

Sezon rowerowy zbliża się nieubłaganie, więc pora wyciągnąć z piwnicy swój jednoślad (albo kupić nowy) i przygotować się do jazdy. W pierwszym odcinku cyklu artykułów chcę Wam zaprezentować kilka aplikacji i stron, które pomogą wyszykować sprzęt i ciało do kolejnego sezonu. Dla wielu może to być pierwsza przygoda z rowerem od lat.

Dobre programy na rower cz. 1: przygotuj się do sezonu

Napraw rower (jeśli nie masz, to kup)

Dla tych, którzy zamierzają dopiero kupić rower, bardzo ważny jest jego typ i rozmiar – przede wszystkim ramy, ale warto zwrócić też uwagę na kierownicę i korby. By dobrze dobrać rozmiar, trzeba już wiedzieć jakiego typu rower chcesz kupić, a więc gdzie i jak zamierzasz jeździć.

Jeśli planujesz kupić nowy rower, raczej nie będziesz mieć problemów z częściami. Jeśli jednak celujesz w rower używany, możesz sprawdzić ile ma wspólnego z oryginałem dzięki stronie Bikepedia. Warto też sprawdzić w Bazie Rowerów albo na MyBikeNumber, czy nie jest to sprzęt kradziony. Po zakupie warto też zabezpieczyć swój rower. Można próbować na własną rękę z pomocą wymienionych stron, albo udać się do najbliższej rejonowej Komendy Policji i poprosić o nieinwazyjne oznakowanie nowego zakupu. Warto wtedy mieć przy sobie umowę kupna roweru.

Na koniec formalności. Należy pamiętać, że od zakupu używanego roweru o wartości przekraczającej tysiąc złotych, tak samo jak od zakupu samochodu czy motocykla, prawo wymaga odprowadzenia podatku. Deklarację elektroniczną możesz wypełnić na platformie PCC-3.pl.

Bicycle Frame Size Caclulator

W obliczeniu rozmiaru pomoże kompetentna obsługa dobrego sklepu rowerowego lub aplikacja Bicycle Frame Size Caclulator, dostępna za darmo na Androida i za 99 eurocentów, ale za to bardziej rozbudowana, dla iPhone'a. Wersja dla iOS-a pomoże także dobrać kierownicę, mostek i korby.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Podobne kalkulatory albo tabelki znajdziecie także na stronach sklepów internetowych.

Bicycle Tire Pressure Demo i iTire Pressure

Jeśli do napompowania mamy dwa identyczne koła, aplikacja raczej się nie przyda, ale jeśli szykujemy rowery dla całej rodziny, może zaoszczędzić trochę czasu. Trzeba bowiem pamiętać, że zazwyczaj na oponie znajdziemy ciśnienie maksymalne, a nie optymalne dla niej. Ciśnienie ulegnie drastycznej zmianie, gdy rowerzysta wsiądzie na swój jednoślad.

Bicycle Tire Pressure Demo to darmowa wersja aplikacji, która podpowiada, jakie ciśnienie gazu (niektórzy pompują koła azotem, inni powietrzem) powinno panować w różnego typu oponach, zależnie od ich rozmiaru, wagi rowerzysty i ewentualnie dodatkowego ładunku. W darmowej wersji aplikacji można zapisać dane dwóch rowerów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

iTire Pressure dla Androida i iOS-a to aplikacja firmy Vittoria, produkującej specjalistyczne felgi i opony rowerowe. W porównaniu do opisanej wyżej pozwala wybrać mniej szczegółów dotyczących rozłożenia obciążenia na rowerze, za to więcej dotyczących konstrukcji i przekroju opony, w tym wykorzystane materiały (nylon, bawełna, TPI). Niezbędne informacje znajdziecie zazwyczaj gdzieś na oponie, wystarczy więc przepisać je, dodać swoją masę, masę roweru i warunki pogodowe dla opon szosowych lub typ podłoża dla opon terenowych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Bike Repair, iFixit i bikeBoard.pl

Jeśli rower już masz, ale trzeba w nim to i owo naprawić, możesz udać się do serwisu lub spróbować własnych sił z pomocą świetnej aplikacji Bike Repair (Android, iOS, niestety nie ma polskiej wersji). Znajduje się w niej 58 opatrzonych dobrymi zdjęciami instrukcji napraw, regulacji i konserwacji, a także sporo porad i sztuczek, dotyczących zarówno roweru, jak i ciała kolarza. Można w niej znaleźć także ćwiczenia i domowe sposoby na radzenie sobie z bólami pleców czy kolan. Do tych ostatnich trzeba podchodzić z pewną rezerwą, bo aplikacja nie zastąpi wizyty u lekarza specjalizującego się w medycynie sportowej.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aplikacja kosztuje niecałe 12 złotych i jest warta każdego wydanego na nią grosza. Za darmo można obejrzeć instrukcje napraw związanych z kołami, jak wymiana szprychy.

Ta część artykułu nie może się obejść bez wzmianki o portalu i aplikacji iFixit (Android, Windows Phone), gdzie znajdziemy instrukcje i poradniki z wielu dziedzin, w tym także rowerowe. Niektóre dotyczą konkretnych modeli rowerów.

Kopalnią wiedzy jest też YouTube, na którym serwisanci, publicyści i wszyscy pomiędzy umieszczają materiały, prezentujące konkretne naprawy. Jednym z godnych polecenia jest Dominik z OnTheBike.com, zajrzyjcie też na kanał KrossBikesTv, prowadzony przez polskiego producenta rowerów.

Jeśli jednak wolicie czytać, co przy prowadzeniu napraw „krok po kroku” jest rozwiązaniem bardziej praktycznym, polecam dobrze zilustrowane artykułu na stronie magazynu bikeBoard.pl. Dział „Warsztat” jest wciąż rozwijany i dowiecie się z niego nie tylko jak wykonać samodzielnie różne zabiegi konserwacyjne (od wymiany klocków w V-brake'ach po regulację bardziej specjalistycznych układów), a także czy warto inwestować w różne nowinki rynkowe – na przykład ceramiczne łożyska. Nie brak też porad podstawowych, jak terminarz konserwacji rowerów MTB czy patenty na mycie sprzętu po wyprawie w teren. Nie brak porad treningowych czy dietetycznych, jak to w magazynie sportowym.

Obraz

W Polsce zaczęła rozwijać się także dobrze rokująca strona NaprawRower.pl, zawierająca profesjonalnie przygotowane poradniki, ale najwyraźniej ten interes nie był opłacalny. Od 2011 nie pojawiły się na niej nowe treści. Szkoda.

Kalkulator przełożeń

By przegląd narzędzi do serwisowania rowerów był kompletny, należy wspomnieć także o kalkulatorach przełożeń dla rowerów z wieloma biegami. Bardzo dobrą aplikacją, kierowaną do mechaników i rowerzystów chcących poprawić swoje osiągi, jest Bike Gear Calculator dla Androida i iOS-a. Można w niej wprowadzić takie parametry roweru, jak rozmiar opon, długości korby i liczby ząbków na każdej z zębatek z przodu i z tyłu. Na tej podstawie można obliczyć prędkość poruszania się roweru przy określonej liczbie obrotów pedałami w jednostce czasu, odległość przejechaną w danym czasie, stosunek dystansu przebytego przez pedały do dystansu pokonanego przez koła czy dystans pokonany przy jednym obrocie pedałami.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W ustawieniach aplikacji można wprowadzić parametry własnego roweru, by obliczenia aplikacji zawsze zgadzały się z jego specyfikacją. Wartości można także oglądać w postaci tabelki. Jeśli uważasz, że wymiana korb albo koronki może Ci pomóc w osiągnięciu lepszych wyników, ta aplikacja pomoże potwierdzić przypuszczenia i dobrać odpowiednie części. Na stronie producenta znajduje się instrukcja korzystania z aplikacji oraz objaśnienia pojęć.

Naucz się porządnie jeździć

Mówi się, że jazdy na rowerze się nie zapomina. Może to i prawda, ale po dłuższej przerwie trudno wrócić do pedałowania i odzyskać dawną pewność siebie. Podczas jazdy po mieście lepiej pamiętać o przepisach o ruchu drogowym, które obowiązują rowerzystów tak samo, jak wszystkich innych użytkowników dróg. Nie zaszkodzi odświeżyć sobie znaczenie znaków drogowych i przypomnieć rodzinie, że wózek z dzieckiem to nie rower i jego miejsce jest na chodniku :-). W najbliższych dniach zaproponuję także kilka aplikacji i stron, które pozwolą zorientować się na mapie dróg rowerowych i rowerowych szlaków turystycznych.

Jeśli to wciąż za mało, można wybrać się do szkoły. Jako przykład podam Wrocław, gdzie w ramach akcji Wybieram Rower organizowane były zajęcia dla dorosłych, doskonalące technikę jazdy i umiejętność poruszania się w miejskiej dżungli.

Poza tym na jeździe do przodu, na przykład do biura i z powrotem, sztuka się nie kończy. Gdy już odzyskasz kondycję i poczujesz się pewnie na swoim rowerze… zabawa dopiero się zaczyna.

Szkółka BMX Online

Dla marzących o popisywaniu się na wyczynowym rowerze typu BMX powstało sporo kanałów edukacyjnych, w tym szkółka BMX Online, którą znajdziecie na kanale AveBmxTv. W krótkich filmach zobaczycie, jak krok po kroku podejść do akrobacji, jak przez nie przebrnąć i jakie błędy można popełnić. Jeśli zamierzacie bawić się w ten sposób, koniecznie kupcie porządny kask i zestaw ochronny na łokcie i kolana. Niektóre ze sztuczek przydadzą się także w terenie do omijania przeszkód.

Szkółka Bmx Online - Doublepeg Grind (AveBmx.pl)

MTB, zjazdy i zakręty

Nieco praktyczniejsze mogą okazać się umiejętności nabyte podczas treningów jazdy terenowej, zwłaszcza że w wielu polskich miastach drogi rowerowe niewiele się różnią od tras wyznaczonych w terenie. Zanim zdecydujecie się na lekcje z profesjonalnym trenerem, polecam lekturę krótkiego kursu MTB Academy, który da pewien obraz tego, czym może być kolarstwo górskie.

Bardziej szczegółowe informacje, od diety, przez aerodynamikę, po techniki jazdy na „pierońsko zdradliwej nawierzchni” znajdziecie na kanale Szajbajka.

Technika jazdy na rowerze górskim - PIASEK. Jak jeździć szybko po piasku? Trening MTB

Siłownia nigdy nie zaszkodzi

Zanim wsiądziesz na swój wypucowany po zimie rower, zastanów się, czy daleko na nim zajedziesz. Po zimie kondycja wielu z nas jest w opłakanym stanie, a energia dostarczona przez Noworoczne Postanowienia zdążyła się już wyczerpać. Warto jednak przejść się na siłownię i poćwiczyć na rowerach stacjonarnych.

Obraz

Kilka aplikacji, które mogą pomóc w przygotowaniach do sezonu rowerowego i treningach „na sucho”, znajdziesz w przeglądzie noworocznym. Wstępny trening nie zaszkodzi, a w zasadzie pozwoli uniknąć zakwasów po pierwszej rowerowej wyprawie.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)