Dostałeś powołanie do wojska? CSIRT MON ostrzega przed oszustwem

"Sytuacja jest dramatyczna", czytamy w wiadomościach, które trafiają do Polaków. CSIRT MON ostrzega, by nie dać się oszukać rzekomym powołaniom do cyberwojska.

Wojsko Polskie
Wojsko Polskie
Źródło zdjęć: © Getty Images

20.05.2021 13:44

W nocy z 18 na 19 maja została zidentyfikowana nowa kampania phishingowa. Cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i informują o powołaniu jej odbiorców do cyberwojska. Twierdzą, że państwo zostało zaatakowane.

O tajemniczych mailach werbunkowych poinformował Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT MON. Eksperci przestrzegają, by nie wierzyć w rzekome wezwania do służby oraz nie klikać w linki znajdujące się w rozsyłanych wiadomościach.

"Sytuacja jest dramatyczna (...) Nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, dlatego zdecydowaliśmy się powołać specjalistów z sektora prywatnego, co do których posiadamy informacje, że są ekspertami w dziedzinie informatyki i cyberbezpieczeństwa", czytamy w przykładowym mailu oszustów, który przytoczył MON.

W wiadomości znajduje się również link, pod którym mamy potwierdzić naszą gotowość do służby lub usprawiedliwić brak dyspozycyjności. Wiadomość została napisana w taki sposób, by grać na emocjach potencjalnych ofiar, wywołując presję, która ma skłonić odbiorcę wiadomości do zgłoszenia się "na służbę".

Wiadomość została dodatkowo "podpisana" przez Dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) oraz pełnomocnika MON ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, gen. bryg. Karola Molendę, co ma wzbudzać zaufanie odbiorców.

CSIRT MON prosi, by zignorować otrzymane komunikaty, ponieważ jest to część większej akcji phishingowej, w której cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek MON i Wojska Polskiego. Specjaliści z zespołu podjęli już dodatkowe działania, mające na celu ukrócenie procedury, poinformował Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
wiadomościbezpieczeństwomon
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)