"DPD dostawa" na WhatsAppie. Taka metoda nie istnieje

Na WhatsAppie wciąż można trafić na propozycję wykorzystania "DPD dostawy". Nasi czytelnicy zgłaszają nam ten problem regularnie i jak widać, od wielu miesięcy niewiele w tym temacie się zmienia. Uważać muszą sprzedający na Allegro, Vinted czy OLX.

Fałszywa "DPD dostawa"
Fałszywa "DPD dostawa"
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek

Przypomnijmy, chodzi o problem fałszywych kupujących, którzy kontaktują się ze sprzedającym (najczęściej przez WhatsAppa) i sugerują gotowość do zakupu danego przedmiotu. Następnie przesyłają spreparowany link i opisują, w jaki sposób można "odebrać pieniądze", które rzekomo zostały już zapłacone za przedmiot.

Często wykorzystywana jest do tego zmyślona "DPD dostawa". Link w rzeczywistości prowadzi do fałszywego serwisu płatności, gdzie wyłudzane są dane logowania do banku lub pełne dane karty płatniczej. Login czy hasło przekazywane są wprost w ręce atakujących, którzy następnie logują się do banku ofiary i kradną pieniądze z konta.

Fałszywa "ulotka" o dostawie
Fałszywa "ulotka" o dostawie© dobreprogramy | Czytelniczka Bernadeta

Podkreślamy, że tytułowa "DPD dostawa" nie ma związku z ofertą firmy kurierskiej DPD. Przewoźnik sam od dawna ostrzega, że to tylko wykorzystywanie jego wizerunku i proszenie się o problemy.

Sprzedając w internecie, najlepiej jest finalizować wszelkie transakcje z wykorzystaniem mechanizmów oferowanych przez danych serwis, a więc na przykład Allegro, OLX czy Vinted. Propozycje sprzedaży i linki przesyłane inną drogą (w tym przez WhatsAppa) radzimy po prostu ignorować - w znakomitej większości przypadków to po prostu próby oszustwa.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)