DriveSort – lekarstwo na odtwarzacze MP3, które czytają pliki w złej kolejności
Radia samochodowe, proste odtwarzacze przenośne albo wieże z gniazdem USB często mają ten problem, że odtwarzają pliki z pamięci Flash w takiej kolejności, w jakiej je znajdą. Często nie ma to nic wspólnego z kolejnością ścieżek na albumie ani alfabetyczną. Problem jest powszechny, ale na szczęście można go bardzo łatwo rozwiązać.
Problem jest znany dłużej niż przenośne odtwarzacze MP3. W czasach DOS-a wiele programów odczytywało pliki w takiej kolejności, w jakiej znalazły je w systemie plików i nie miały sortowania. Z pomocą przychodziły Norton Utilities – wśród nich był DS (Directory Sort), który zmieniał kolejność plików w FAT (File Allocation Table). Z czasem jednak programy nauczyły się sortować odczytane pliki, a DS, jak całe Norton Utilities i FAT16, odeszły w zapomnienie.
Nie dotyczy to oprogramowania prostych urządzeń odtwarzających, które ma za zadanie jedynie odczytanie plików i dekodowanie dźwięku, bez obsługi list czy sortowania. Kolejność, w jakiej radio samochodowe czy mini-wieża widzą utwory na pendrivie jest często taka, w jakiej pliki zostały na nośniku nagrane (dopisane do FAT). Co gorsza, nie zawsze nagrywają się w kolejności alfabetycznej, jeśli są kopiowane z pomocą Eksploratora. Nie ma też możliwości dodania pliku „do środka” kolejki.
O odpowiednią kolejność plików w tablicy alokacji i spokój kierowców zadba program DriveSort. To bardzo proste narzędzie, które nie wymaga instalacji i działa od razu po uruchomieniu. Wystarczy w nim wskazać odpowiedni nośnik, który trzeba „posortować”.
W oknie programu zobaczymy listę folderów na dysku. Przy pierwszym sortowaniu trzeba ustawić kilka opcji, jak sortowanie długiej (pełnej) lub krótkiej (DOS-owej) nazwy, działania w podkatalogach i sposób sortowania (rosnąco lub malejąco). Można też wybrać, czy foldery będą pomieszane z plikami.
Sortowanie można przetestować, a jeśli wszystko jest w porządku – zapisać na dysku. Program pozwala też dowiedzieć się więcej o podłączonym nośniku i może się przydać miłośnikom starego sprzętu, gdyż radzi sobie z dyskami FAT12, FAT16 i FAT32.