DuckDuckGo wprowadza ochronę przed śledzeniem aplikacji na Androidzie
DuckDuckGo ogłosiło wersję beta swojej funkcji App Tracking Protection w aplikacji dla systemu Android. Dzięki niej użytkownicy mogą blokować zewnętrzne narzędzia śledzące czające się na nich w innych aplikacjach.
Póki co, funkcja ochrony przed śledzeniem aplikacji dostępna jest tylko dla ograniczonego grona użytkowników. Każdy może jednak dołączyć do listy oczekujących poprzez aplikację-przeglądarkę na Androidzie.
Koniec śledzenia przez ogromne firmy
Twórcy DuckDuckGo obrali sobie za cel walkę o prywatność użytkowników. W swoim wpisie przytaczają przykłady wielu znanych firm, które korzystają z ukrytych narzędzi by móc śledzić wszystko, co użytkownik robi w aplikacji, a nawet jak korzysta ze smartfona gdy nie korzystasz z ich aplikacji.
Wiedząc, że wiele z oferowanych obecnie aplikacji zostało zaprojektowanych do rejestrowania aktywności użytkownika w czasie rzeczywistym, DuckDuckGo postanowiło uniemożliwić tego rodzaju praktyki. Ochrona przed śledzeniem aplikacji (org. App Tracking Protection) jest bezpłatna i blokuje moduły śledzące od firm zewnętrznych, które identyfikuje w innych aplikacjach. Funkcja została wbudowana w aplikację DuckDuckGo, dzięki czemu użytkownik nie musi pobierać kolejnych programów.
Szczegóły działania
Jeżeli użytkownik Androida zdecyduje się na uruchomienie nowej opcji, aplikacja DuckDuckGo zacznie wykrywać, kiedy zainstalowane programy wysyłają dane do zewnętrznych firm, a następnie je zablokuje. W ten sposób możliwe będzie dalsze korzystanie z ulubionych aplikacji bez obaw o kwestie prywatności.
Ochrona śledzenia aplikacji działa w tle i blokuje wykryte moduły śledzące w aplikacjach przez całą dobę. Twórcy podali, że nieustannie pracują nad identyfikacją i ochroną przed nowymi narzędziami śledzącymi, dzięki czemu użytkownicy otrzymają zawsze najbardziej aktualną ochronę.
Bezpośrednio z aplikacji DuckDuckGo użytkownik może zobaczyć w czasie rzeczywistym widok modułów śledzących zablokowanych z pomocą nowej funkcji wraz z informacją do kogo programy próbowały wysłać dane. Przy włączonych powiadomieniach, otrzyma również automatyczne podsumowania.
Dołączenie do bety
Aby uzyskać dostęp do wersji beta ochrony niezbędne jest dołączenie do prywatnej listy oczekujących. Co ważne, użytkownik nie musi podawać żadnych danych osobowych. Zamiast tego zabezpieczy swoje miejsce na liście oczekujących zgodnie z datą i godziną istniejącą wyłącznie na swoim urządzeniu. W tym celu należy pobrać lub zaktualizować swoją aplikację i wybrać dołączenie do bety w ustawieniach.
Aplikację DuckDuckGo Privacy Browser pobierzecie z naszego katalogu oprogramowania: