DVB‑T2 od 2022 roku. Nowy TV lub dekoder potrzebny w ponad 2 mln domów

Cyfrowa telewizja DVB-T2 zastąpi w Polsce bieżącą DVB-T już w czerwcu 2022 roku. Polacy muszą pamiętać o tej zmianie, bo jak wynika z badań, w ponad 2 mln domów trzeba się liczyć z wymianą telewizora lub zakupem dekodera.

Pilot TV
Pilot TV
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Oskar Ziomek

Serwis TVN 24 przypomina o zbliżającym się przełączeniu sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Choć nowszy DVBT-2 jest dostępny już teraz w ramach testów, trzeba pamiętać że starsza technologia DVB-T będzie dostępna dla Polaków tylko do przyszłego roku. Zależnie od regionu, przełączenie nastąpi w innych miesiącach.

Zgodnie z danymi podawanymi przez serwis, przełączenie sygnału DVB-T na DVBT-2/HEVC będzie przebiegać w czterech etapach. Migracja obejmie następujące województwa w podanych terminach:

  • 28 marca 2022 roku: lubuskie, dolnośląskie i opolskie,
  • 25 kwietnia 2022 roku: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie,
  • 23 maja 2022 roku: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie,
  • 27 czerwca 2022 roku: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.

Aby odbierać sygnał DVB-T2, konieczne jest posiadanie telewizora z właściwym tunerem lub przystawki, która go zastępuje. Odbiorniki są wyposażane w tunery DVB-T2/HEVC przynajmniej od paru lat, a od grudnia 2019 roku jest to obowiązkowe wyposażenie nowych telewizorów wprowadzanych na rynek. Szczegóły można sprawdzić na stronie producenta danego telewizora lub pomocnym serwisie Telewizji Polskiej.

Co ciekawe, z badań wynika, że konieczność wymiany telewizora lub zakupu odrębnego dekodera dotyczy ponad 2 mln gospodarstw domowych w Polsce. Analitycy rynku sugerują, by zainteresować się tą kwestią z wyprzedzeniem, bo na ostatnią chwilę w sklepach może po prostu zabraknąć urządzeń z uwagi na duże zainteresowanie.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)