Dzień Bezpiecznego Internetu 2023. Lepiej "świętuj" codziennie

Dzień Bezpiecznego Internetu w 2023 roku przypada 7 lutego. To świetna okazja do zmiany haseł, sprawdzenia ustawień backupu, zaktualizowania oprogramowania w routerze i włączenia weryfikacji dwuetapowej w social mediach. O tych zasadach należy jednak pamiętać codziennie, a nie od święta.

Ethernet
Ethernet
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

07.02.2023 | aktual.: 07.02.2023 16:56

Dzień Bezpiecznego Internetu to znakomita okazja do refleksji i analizy swoich przyzwyczajeń związanych z korzystaniem z sieci. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że nie wystarczy raz w roku zaktualizować komputera i pobrać poprawek do oprogramowania NAS-a, by twierdzić, że wystarczająco dba się o bezpieczeństwo. Nie zmienia to jednak faktu, że dzisiejsze święto to okazja, by wyrobić sobie odpowiednie nawyki.

Myśląc o własnym bezpieczeństwie w internecie, należy przede wszystkim zadbać o zaktualizowany system operacyjny i przeglądarkę i ustalić odpowiednio skomplikowane hasła do usług. Te warto regularnie zmieniać i oczywiście ustawić dodatkowo uwierzytelnianie dwuetapowe. Wówczas do logowania (poza loginem i hasłem) konieczne jest również podanie jednorazowego hasła z aplikacji lub SMS-a. Mimo znajomości danych logowania, oszust musiałby więc wcześniej wejść w posiadanie telefonu ofiary, a przynajmniej zastosować SIM Swapping.

Regularnie opisywane przez nas oszustwa SMS-owe, które są tylko pierwszym krokiem długiego procesu wyłudzenia danych od ofiary przez fałszywe formularze logowania, są w stałym użyciu przez oszustów dlatego, że pozostają skuteczne. Oznacza to, że nadal istnieją osoby, które dają się nabrać między innymi na deklarowaną konieczność dopłaty niewielkiej kwoty do paczki czy rachunku za prąd. Otrzymując podobne wiadomości SMS, warto dwa razy zastanowić się, czy komunikat może być autentyczny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naturalnie podobne problemy pozostają także aktualne w przypadku poczty e-mail. Regularnie otrzymujemy wiadomości, których nadawcy podszywają się pod znane firmy (ostatni głośny przypadek to przykład Netfliksa) i liczą na kliknięcie spreparowanego łącza. Odwiedzanie takich stron to proszenie się o kłopoty. Linki prowadzą do fałszywych serwisów płatności, w których jedynie wyłudzane są dane logowania. Pobieranie plików z załączników e-maili grozi natomiast zainfekowaniem komputera.

Apelujemy więc o rozsądek, spokój i trzeźwe myślenie. W wielu atakach oszuści oczekują przede wszystkim machinalnych decyzji, których później ofiara będzie tylko żałować. Lepiej dwa razy zastanowić się, czy dana wiadomość może być autentyczna przez podjęciem działania, które może być tragiczne w skutkach. Pamiętajmy o tym nie tylko w Dniu Bezpiecznego Internetu, ale po prostu na co dzień.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)