Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak chronić się przed cyberatakami? KPRM udostępnia poradnik
Dzień Bezpiecznego Internetu to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Święto powstało w ramach programu "Safer Internet" i jest obchodzone w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce. W tym roku przypada ono na 9 lutego.
W naszym kraju Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK - instytut odpowiedzialny za realizację programu „Safer Internet” w Polsce. W ramach inicjatywy, każdego roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy, a także osoby prywatne do organizowania przez cały luty lokalnych działań na rzecz bezpieczeństwa młodzieży w sieci.
Dzień Bezpiecznego Internetu. KPRM udostępnia poradnik
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, siedmiu na dziesięciu polskich użytkowników internetu ma konto w jakimś serwisie społecznościowym. - Z social mediów korzystają i starsi, i młodsi. Osoby publiczne, firmy, instytucje, ale przede wszystkim prywatni użytkownicy - czytamy w raporcie "Korzystanie z internetu”. - Nieważne, co robimy i kim jesteśmy. Korzystając z mediów społecznościowych powinniśmy stosować te same zasady bezpieczeństwa - alarmuje minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
- Większość działań na platformach społecznościowych opiera się o prywatne dane, począwszy od rejestracji, udostępniania zdjęć, postów, aktualności z życia, dołączania do wydarzeń i różnego rodzaju grup. Nasze dane są bardzo atrakcyjne dla cyberprzestępców - wyjaśnia minister Marek Zagórski. - Dlatego warto wiedzieć, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane były odpowiednio chronione - zaznacza.
W związku z obchodzonym dziś świętem, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów postanowiła przypomnieć o kilku zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym internauci korzystający z mediów społecznościowych mogą uchronić się przed cyberatakami. Oto one:
Więcej informacji znajdziecie w specjalnym poradniku dostępnym na stronie KPRM.
Przypomnijmy, że kilka dni temu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wydała ważny komunikat dotyczący internetowych wyzwań. Z jego treścią można zapoznać się w tym artykule.