Dziś symboliczny start IPv6 w Internecie

W 1983 roku, kiedy to rozpoczęto budowę pierwszej linii metra w Warszawie, na ekrany kin trafił epizod VI Gwiezdnych Wojen i włączona została globalna sieć, nikomu nie śniło się, że podłączone do niej będą miliardy urządzeń. Obecnie podłączonych do Internetu jest ponad 11 miliardów komputerów, telefonów, telewizorów, lodówek czy samochodów należących do prawie 2,5 miliarda osób. Przez niecałe 30 lat prawie udało nam się wyczerpać pulę adresów IPv4 — unikalnych etykiet numerycznych przydzielanych urządzeniom łączącym się z Internetem (za wyjątkiem tych korzystających z NAT/PAT). Pora więc na upgrade — wprowadzenie wersji 6 protokołu (IPv6).

O tym, że adresy IP w 4 wersji protokołu powoli się kończą, słyszymy od kilku lat, w lutym 2011 Internet Assigned Numbers Authority (IANA), organizacja zajmująca się przydzielaniem adresów IP, oddała do użytku dwa z ostatnich siedmiu bloków adresowych. Nowsza wersja protokołu została już przetestowana, UKE zaleciła wprowadzenie IPv6 najpóźniej w czerwcu 2012 i na dziś właśnie zaplanowane zostało symboliczne włączenie go na całym świecie.

Adres IPv6 zapisany jest na 128-bitach, jest więc czterokrotnie dłuższy niż adres IPv4. W przypadku IPv4 mieliśmy do dyspozycji 232 adresów, nowsza wersja protokołu zapewnia aż 2128 kombinacji. Oprócz tego adresy IPv6 zostały zaprojektowane tak, aby ich agregacja w tablicach routingu na routerach była znacznie łatwiejsza niż w przypadku IPv4, a zjawisko fragmentacji zostało zauważalnie ograniczone, co pozwoli obniżyć koszty obsługi ruchu. Największą rewolucją z punktu widzenia użytkownika jest natomiast fakt, że IPv6 stworzono z myślą o automatycznej konfiguracji bez pośrednictwa serwerów DHCP.

Dzisiejszy światowy start IPv6, koordynowany przez Internet Society, jest wydarzeniem symbolicznym, ale zapisze się na stałe w historii Internetu. Dziś operatorzy stron, dostawcy Internetu i producenci sprzętu zgadzają się na włączenie protokołu IPv6 równolegle z IPv4, co będzie wprowadzane stopniowo na całym świecie (niektóre firmy już od dłuższego czasu świadczą usługi z wykorzystaniem IPv6, innym na razie się to nie opłaca). Systemy i sprzęt od kilku lat są już przystosowane do pracy z wcale nie nowym protokołem, więc użytkownicy nie muszą nic robić.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)