E‑usługi: te sprawy załatwisz online, bez odwiedzania urzędów
Aby załatwić część spraw urzędowych, nie trzeba wychodzić z domu. Dysponując Profilem Zaufanym, wiele można załatwić zdalnie, dzięki e-usługom. Jak się okazuje, w Polsce jest ich cała masa.
26.05.2021 16:52
W Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej można przeczytać o wszystkich e-usługach, które działają między innymi w administracji. W ramach różnych narzędzi (w tym serwisu ePUAP, PUE ZUS, obywatel.gov.pl czy portal.biznes.gov.pl) łącznie jest ich kilkaset.
Najwygodniejszą formą uwierzytelniania obywatela, co pozwala z nich korzystać, jest Profil Zaufany. On również może zostać założony bez wychodzenia z domu - dzięki wykorzystaniu bankowości internetowej. Alternatywnie można jednak udać się do fizycznego urzędu, by jednorazowo potwierdzić swoją tożsamość przed otrzymaniem dostępu do Profilu Zaufanego.
E-usługi w Polsce. Co załatwisz online?
Usług, które można zrealizować elektronicznie, jest w Polsce wiele. Wszystkie podzielone są na konkretne serwisy, które skupiają w jednym miejscu narzędzia dotyczące konkretnej dziedziny. I tak na przykład ceidg.gov.pl przyda się przedsiębiorcom (lub chcącym założyć firmę), by zmienić elementy swojego wpisu do Ewidencji czy zawiesić działalność.
Inny popularny serwis to PUE ZUS (dostępny pod adresem pue.zus.pl), który jest stworzony dla wszystkich ubezpieczonych, płatników składek, emerytów i rencistów, a słowem - wszystkich, którzy w jakiś sposób są związani z ZUS-em. Z jego poziomu można zdalnie wysyłać wnioski, sprawdzać zwolnienia lekarskie czy analizować wysokość świadczeń.
Kolejny istotny serwis to epuap.gov.pl, gdzie po zalogowaniu można sprawdzać statusy wniosków i założonych wcześniej spraw. To także z tego miejsca da się wnioskować o nowy dowód osobisty, kartę EKUZ, uzyskać odpisy aktów, zgłosić urodzenie dziecka czy pobrać zaświadczenie o niekaralności.
Innym ważnym serwisem jest pacjent.gov.pl, który w dobie pandemii koronawirusa pozwala zapisać się na szczepienie, a poza tym daje dostęp do historii leczenia, wystawionych recept i skierowań. Praca.gov.pl to natomiast serwis stworzony z myślą o osobach szukających zatrudnienia.
Zobacz także
Działających e-usług jest dużo więcej, a o wszystkich można przeczytać na stronach rządowych. Dzięki wygodnemu podziałowi, użytkownik może szybko znaleźć te, które przydadzą się mu jako obywatelowi, przedsiębiorcy i urzędnikowi.
mObywatel - dostęp do dokumentów w smartfonie
W kontekście e-usług warto również pamiętać o aplikacji mObywatel. Zarejestrowani użytkownicy mogą w niej przeglądać istotne dokumenty, w tym eRecepty, mPrawo Jazdy i dowody rejestracyjne pojazdów. mObywatel to także dostęp do elektronicznej wersji dowodu osobistego, który w takiej formie jest pełnoprawnym odpowiednikiem fizycznego dokumentu.
Aplikacja mObywatel na Androida i iOS-a jest dostępna do pobrania w naszym katalogu oprogramowania.