EaseUS Data Recovery Wizard: odzyskiwanie plików w trzech krokach

Większość użytkowników przechowuje kopie zapasowe, czy nawet jedyne egzemplarze ważnych plików na zewnętrznych serwerach obsługiwanych na przykład przez Google lub Microsoft. Nadal jednak nie eliminuje to problemu przypadkowego usunięcia plików lub uszkodzenia plików na nośnikach, które nie są synchronizowane: na przykład kartach pamięci z aparatów fotograficznych.

EaseUS Data Recovery Wizard: odzyskiwanie plików w trzech krokach

W takich sytuacjach z pomocą przychodzi oprogramowanie do odzyskiwania plików, np. skuteczny i łatwy w obsłudze EaseUS Recovery Wizard. Często jednak są to programy dość kosztowne, ten ma jednak nad pozostałymi zaletę: 500 MB można odzyskać całkowicie za darmo. Dostęp do odzyskania kolejnego darmowego 1,5 GB danych możliwe jest po opublikowaniu na Facebooku, Twitterze lub Google+ wpisu reklamowego. W sam raz na zdjęcia z wakacji czy pośpiesznie opróżniony kosz.

Obsługa programu jest skrajnie uproszczona – odzyskiwanie odbywa się w trzech w dużej mierze zautomatyzowanych etapach: wybór pamięci, skanowanie, odzyskiwanie. Po uruchomieniu programu, konieczne wybranie dysku, z którego odzyskane mają być dane. Lista podzielona jest na dwie części: dyski twarde, gdzie wyświetlane są dyski, partycje, a także popularne lokalizacje, pulpit i windowsowe foldery bibliotek. Niżej wyświetlane są nośniki wymienne: to tutaj znajdziemy pendrive’y czy podłączone do komputera karty pamięci.

Przywracanie opróżnionego kosza

Aby rozpocząć odzyskiwanie danych, konieczne jest wybranie jednej z partycji lub urządzeń. Dane z kosza przechowywane są oczywiście na partycji systemowej. Po jej zaznaczeniu wystarczy kliknąć przycisk Skanuj, by rozpocząć proces skanowanie pamięci w poszukiwaniu utraconych z nich wcześniej plików.

Obraz

W pierwszej kolejności program wykona pobieżne skanowanie, a następnie uruchamiane zostanie skanowanie głębokie. Już po pierwszym skanowaniu na liście odnalezionych lokalizacji znajdzie się $Recycle.Bin, czyli systemowy kosz. Wystarczy zaznaczyć go, by wyświetlona została informacja o liczbie plików możliwych do odzyskania i ich łącznej wielkości.

Obraz

Warto wspomnieć, że listę zeskanowanych lokalizacji można filtrować ze względu na typ danych: grafika wideo, audio, dokumenty, etc. Po zawężeniu listy lokalizacji i wyborze jednej lub wielu z nich, wystarczy kliknąć przycisk Odzyskaj, wybrać folder docelowy, do którego trafią odzyskane pliki, i poczekać aż proces zostanie ukończony.

Odzyskiwanie danych z karty pamięci

Sytuacja prezentuje się podobnie w przypadku kart pamięci czy pendrive’ów. Tutaj jednak wystarczy wybrać odpowiedni dysk z listy pamięci przenośnych. Podobnie jak w przypadku odzyskiwania z kosza, trzeba zaznaczyć dysk i kliknąć skanowanie. Następnie należy wybrać rozpoznany folder lub cały nośnik i rozpocząć odzyskiwanie.

Obraz

Sprawdziliśmy, jak skuteczny jest EaseUS Data Recovery Wizard w przypadku pamięci przenośnych na przykładzie starej karty SD. Jej odczytanie z początku w ogóle nie było możliwe: konieczny był format. Następnie umieściłem na pamięci plik TXT i ponownie sformatowałem kartę. Dzięki EaseUS udało się nie tylko odzyskać wspomniany plik, ale także zdjęcia zrobione w roku 2006.

Jakie pliki można odzyskać?

EaseUS Data Recovery Wizard obsługuje pamięci sformatowane do następujących systemów plików: FAT (FAT12, FAT16, FAT32), exFAT. NTFS, NTFS5, ext2, ext3, HFS+. Jeszcze dłuższa jest lista obsługiwanych urządzeń. Oprócz dysków HDD, program odzyska także dane z SSD, kart pamięci, iPodów, smartfonów, a nawet dysków w układzie RAID. Odzyskiwać można dokumenty przygotowane w popularnych pakietach biurowych, obrazki (także RAW czy PSD), filmy (nie mogło zabraknąć AVI. MOV, MP4, MKV), najpopularniejsze formaty audio, łącznie z OGG, czy archiwa ZIP, RAR oraz obrazy ISO. To oczywiście tylko najpopularniejsze rozszerzenia, pełną listę znaleźć można na stronie producenta.

Zniżka!

Za pełną wersję programu, która jest pozbawiona limitów wielkości odzyskiwanych danych, trzeba zapłacić 480 złotych. Czytelnicy dobrychprogramów mogą jednak skorzystać z 50-procentowej zniżki, dzięki kuponowi. Darmowa wersja, umożliwiająca odzyskiwanie plików w ramach wspomnianych limitów, dostępna jest w naszej bazie.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)