Elbrus 401 PC wchodzi do masowej produkcji – Rosjanie mają już całkowicie własnego peceta
Rosjanie będą mogli już sprawić sobie komputer osobisty, którypod względem architektury niewiele ma wspólnego z współczesnymipecetami. Maszyna o nazwie Elbrus-401 PC, stworzona przez firmę MCST(Moscow Center of SPARC Technologies) wydajnością nie dorównujewspółczesnym komputerom, kosztuje tyle co MacBooki Pro wnajmocniejszych konfiguracjach, jednak nabywcom daje gwarancję, żew środku nie ma żadnych mechanizmów szpiegujących z USA czy Chin.
13.01.2017 | aktual.: 13.01.2017 17:46
Sprzedawany w prawdziwie staroszkolnej obudowie MiniTower rosyjskikomputer robi wrażenie swoimi wnętrznościami: kwadratowa płytagłówna niczym z lat 90 zeszłego stulecia, a na niej ten autorskimikroprocesor Elbrus-4S, wykonany w litografii 65 nm. UstępującZachodowi i Dalekiemu Wschodowi w procesach technologicznych,Rosjanie jednak śmiało konkurują w dziedzinie architektury.
Elbrus-4S jest bowiem kompletnym układem typu System-on-a-Chip:cztery rdzenie w architekturze VLIW (bardzo długie słowoinstrukcji) zapewniają mu wyższą niż w x86 wydajność dlawspółbieżnie uruchamianego kodu, a uproszczenie jednosteksterujących oddaje praktycznie całe zarządzanie przepływem kodukompilatorowi, tak że software’owe optymalizacje są tu znacznieskuteczniejsze. Rdzenie taktowane są zegarem 750 MHz, każdy z nichma do dyspozycji 8 MB cache L2, układ zapewnia także trzykanałowykontroler pamięci i komplet kontrolerów I/O.
Na płycie głównej, także w całości wyprodukowanej w Rosji, znajdziemy złącza gigabitowego Ethernetu,SATA 2.0, IDE, USB 2.0, RS-232, a także wyjście DVI dla wbudowanejgrafiki, wykorzystującej umieszczony na płycie układ graficznySilicon Motion SM718 z 16 MB VRAM – czip znany głównie z przemysłowych urządzeńwbudowanych. Zainteresowani grafiką 3D mogą skorzystać znormalnych kart graficznych PCIe Radeon z serii 6000, kompatybilnych ze złączemPCIe x16 (choć będzie to działało tylko w trybie PCIe x8).
Interesująco wypada kwestia pamięci: domyślna konfiguracjasprzedawana jest z 24 GB RAM (z możliwością rozbudowy do 96 GB) – i to z korekcją błędów. Jako pamięć masową wykorzystano podłączony bezpośrednio do zintegrowanego kontrolera SATA dysk półprzewodnikowy 128 GB oraz dysk twardy 1 TB.
A co z oprogramowaniem na to cudo? Oczywiście Linux i co za tymidzie całe oprogramowanie Open Source, które może zostaćskompilowane na taką maszynę, ale nie tylko. Elbrus 4S świetniesobie radzi ze sprzętową emulacją rozkazów x86/x86-64, możemy nanim zainstalować też QNX-a oraz Windows XP, do którego producentprzygotował sterowniki (mają pojawić się też sterowniki doWindowsa 7).
Producent popyt na tę maszynę szacuje w setkach tysięcy sztukrocznie – głównymi odbiorcami mają być administracja państwowai samorządowa, wojsko, instytuty badawcze, przedsiębiorstwastrategicznego przeznaczenia, ale też hobbyści, których nieodstraszy cena. Elbrus-401 PC w podstawowej wersji, wraz z „wysokiejklasy” 23-calowym monitorem, klawiaturą i myszką sprzedawanybędzie w cenie 199 tysięcy rubli z VAT, tj. ponad 13 700 złotychpo obecnym kursie.