ESET Internet Security 2018: sprawdzamy możliwości najnowszego pakietu

Na rynku pojawił się właśnie ESET Internet Security 2018, pakiet zabezpieczający komputer będący bezpośrednim następcą Smart Security, który plasuje się w ścisłej czołówce pod względem liczby pobrań w naszej bazie pakietów zabezpieczających. Trudno się dziwić: jak deklaruje producent, tylko w Polsce jego rozwiązania wykorzystywane są przez ponad 4 miliony użytkowników.

ESET Internet Security 2018: sprawdzamy możliwości najnowszego pakietu
Oskar Ziomek

Dzięki uprzejmości firmy ESET, na świeżo po zapoznaniu się z możliwościami i nowymi funkcjami w pełnej wersji, postanowiliśmy podzielić się z Wami swoimi wrażeniami, zwracając uwagę na najważniejsze opcje.

Obraz

Pakiet ESET Internet Security to w tym przypadku oczywiście obowiązkowa ochrona antywirusowa, firewall, kontrola rodzicielska, ochrona bankowości internetowej, ale także dodatkowe zabezpieczenie na wypadek kradzieży laptopa (o ile na nim korzystamy z programu) oraz nowy monitor sieci, który potrafi skanować domową infrastrukturę z uwzględnieniem urządzeń Internetu Rzeczy.

Już na wstępie w ramach ciekawostki warto jeszcze dodać, iż nad skutecznością silnika antywirusowego najnowszych aplikacji zabezpieczających firmy czuwali również polscy analitycy i deweloperzy z krakowskiego biura badawczo-rozwojowego ESET.

Obraz

Obsługa, skanowanie, leczenie systemu

W samej obsłudze programu nie zmieniło się wiele. Nadal nacisk kładziony jest przede wszystkim na prostotę, również w zakresie konfiguracji (choć możliwości dopasowania programu do swoich potrzeb jest tutaj aż nadto – dostępnych jest ponad 150 opcji) oraz liczby powiadomień na pulpicie. Założenie jest tutaj proste: większość użytkowników nie jest zainteresowana szczegółowymi ustawieniami, a od programu zabezpieczającego oczekuje po prostu, by działał – najlepiej całkowicie w tle, bez zwracania na siebie większej uwagi.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W łatwy sposób uruchomimy ręczne skanowanie systemu (w trybie prostym lub zaawansowanym, gdzie samemu możemy wskazać ścieżki poszukiwań) oraz skorzystamy z opcji leczenia. Ta może się okazać przydatna osobom, które lubią ingerować w działanie systemu operacyjnego i modyfikować rejestr. Leczenie polega w tym przypadku na przywróceniu w nim domyślnych wartości, a w efekcie umożliwieniu instalacji dalszych systemowych aktualizacji, które (jeśli łatają nowo wykryte luki) mogą być kluczowe dla bezpieczeństwa.

Warto dodać, iż najnowsze produkty zabezpieczające firmy ESET (nie tylko opisywany tu Internet Security, ale także antywirus NOD32 oraz pakiet ESET Smart Security Premium) wyposażone zostały w skanery UEFI, których zadaniem jest wykrywanie i usuwanie potencjalnie szkodliwego oprogramowania, które może zostać uruchomione jeszcze przed załadowaniem systemu operacyjnego.

Monitor sieci domowej

Jedną z nowości, w tym wydaniu pakietu, jest monitor sieci domowej. Pozwala on skanować tytułową, domową sieć, aby wyświetlić znajdujące się w niej urządzenia, a następnie przetestować routery w zakresie bezpieczeństwa. Stosowana jest tu na przykład metoda brute force sprawdzająca, czy login i hasło administratora routera nie są prostymi kombinacjami klasy admin123, by zasygnalizować użytkownikom, że nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Funkcja ta ma się przyczynić między innymi do ograniczenia liczby ataków na urządzenia w ramach Internetu Rzeczy, co już wkrótce może stać się powszechnym problemem. Praktycznie każdy sprzęt domowy, włącznie z piekarnikiem oraz smart-zamkiem do drzwi może (albo i musi) być dziś podłączony do Sieci, a co za tym idzie – przy niewystarczających zabezpieczeniach routera może stać się celem ataku.

Anti-Theft

Kolejna funkcja, na jaką można liczyć w pakiecie ESET Internet Security (ale także w ESET Smart Security Premium), to zabezpieczenie na wypadek kradzieży laptopa, zwane Anti-Theft. To opcja, którą zarządzać możemy z poziomu przeglądarki po zalogowaniu się do konta użytkownika na my.eset.com. W przypadku kradzieży lub zgubienia laptopa możemy zdalnie aktywować w niej tryb namierzania. Wówczas oprogramowanie zabezpieczające będzie wykonywać w zaginionym sprzęcie zrzuty ekranów oraz zdjęcia kamerą, by ułatwić wyśledzenie potencjalnego złodzieja.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Dodatkowo, możliwe jest śledzenie historii lokalizacji oraz wykorzystywanych adresów IP wraz z datą i godziną ostatniego wykorzystania. Aby Anti-Theft działał poprawnie konieczne jest natomiast skonfigurowanie w komputerze konta-widma, czym podczas pierwszej konfiguracji również zajmie się ESET. Ciekawostką jest możliwość zmieniania nazw, a nawet grafik reprezentujących kolejne laptopy objęte ochroną, co oczywiście ułatwi zarządzanie, jeśli posiadamy kilka chronionych w ten sposób urządzeń.

Dodatkowe zabezpieczenia i menedżer licencji

Poza opisanymi wcześniej, w programie znaleźć można także inne istotne zabezpieczenia, w tym: rozbudowaną kontrolę rodzicielską, heurystyczne zabezpieczenia przeciwko ransomware, czy ochronę bankowości internetowej .

W przypadku tej ostatniej warto zwrócić uwagę, że podczas działania szyfruje wprowadzane z klawiatury znaki, by nawet w przypadku ich przechwycenia atakujący nie mógł zrobić z nich użytku oraz że ochrona skupia się rzeczywiście tylko na aplikacjach bankowych. Nie stanowi więc przeszkody podczas kopiowania danych przelewu chociażby z uruchomionej w kolejnej karcie skrzynki e-mail, co w rozwiązaniach konkurencyjnych może być czasem blokowane.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Warto również dodać, iż pomimo dołożenia przez twórców wszelkich starań, by program skutecznie rozpoznawał wszystkie banki, parabanki i inne usługi związane z finansami, jeśli trafimy na sytuację, w której ochrona bankowości nie zostanie automatycznie aktywowana w pożądanym przez nas momencie, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrany adres witryny dodać do bazy w ustawieniach aplikacji i na przyszłość zapewnić sobie automatyczne aktywowanie tej opcji.

Na koniec dwa słowa o nowym menedżerze licencji. Ten znany był już wcześniej biznesowym użytkownikom produktów firmy ESET, ale teraz po raz pierwszy udostępniony został w ramach licencji domowych. Dzięki temu, po zalogowaniu się do swojego konta, każdy użytkownik może podejrzeć na ilu komputerach wykorzystywana jest jego licencja i w razie czego na konkretnym sprzęcie ją dezaktywować. Analogicznie wyświetlane są tu także licencje na ochronę urządzeń mobilnych.

Obraz

Podsumowując

ESET Internet Security 2018 to rozbudowany pakiet ochrony, dzięki któremu podczas codziennego korzystania z komputera faktycznie można o nim zapomnieć, a w tym przypadku jest to oczywiście zaleta. Wciąż natomiast, dla użytkowników lubiących pełną kontrolę, pozostaje rozbudowana konfiguracja. Biorąc pod uwagę rozwój urządzeń w ramach Internetu Rzeczy oraz zaimplementowany w programie skaner sieci domowej, na tle rozwiązań konkurencyjnych ESET Internet Security okazuje się jednym z ciekawszych pakietów zabezpieczających komputer.

Najnowszą wersję pakietu zabezpieczającego ESET Internet Security 2018 można oczywiście pobrać za pośrednictwem naszej bazy oprogramowania lub na stronie internetowej producenta.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)