Facebook chce zapewnić szybki, wydajny i wszędzie dostępny Internet #F8
Facebook chce wszystkich ludzi uczynić równymi, a to znaczy dać każdemu mieszkańcowi ziemi dostęp do Internetu o wysokiej przepustowości. Sporo się bowiem ostatnio zmieniło, ale nadal są miejsca, w których nie połączymy się z globalną siecią. W krajach rozwijających się standardem często wciąż jest sieć 2G, a w bogatych państwach LTE nie jest w stanie obsłużyć wszystkich użytkowników.
Rozwiązaniem wydają się być światłowody zapewniające ogromną przepustowość. Jednak tutaj pojawia się kolejny problem, nie do każdego miejsca można dociągnąć kable, a dodatkowo budowa takiej infrastruktury jest dość droga, na co nie mogą pozwolić wszystkie kraje. Nawet te bogatsze często ograniczają się do miast, a na terenach wiejskich skorzystamy z kabli miedzianych lub niewydajnej sieci komórkowej.
Naukowcy z Facebook Connectivity Lab pracują nad rozwiązaniem obecnych problemów z dostępem do Internetu. Dostęp do sieci w każdym miejscu, a także poprawę szybkości, wydajności i jakości połączeń ma przynieść Terragraph i projekt ARIES. Terragraph to bezprzewodowy system wykorzystujący częstotliwość 60 GHz, który ma być stosowany w gęsto zaludnionych obszarach miejskich. Tworzony jest on między innymi pod kątem niskich kosztów wdrażania, stworzenie szybkiej sieci ma być tańsze niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań.
Wykorzystany ma być nowy standard transmisji bezprzewodowej – WiGig, czyli IEEE 802.11ad. Ze względu na wysoką częstotliwość wynoszącą 60 GHz, zasięg będzie niewielki, ale w zupełności wystarczający do wykorzystania w dużych miastach. Punktu dostępu mają być umieszczane w 200-250-metrowych odstępach. WiGig to duża przepustowość, standard ten zapewnia transfer danych wynoszący 7 Gb/s.
Pod projektem ARIES kryje się stworzenie technologii transmisji, która będzie widmowo wydajna (wysoka wartość bitów na sekundę na herz, b/s/Hz), co ma pozwolić na uzyskanie wysokiej przepustowości w jak najmniejszym paśmie. Kolejną jej cechą ma być energooszczędność (b/J, liczba bitów na dżul) , co z kolei ma zwiększyć zasięg obejmowanego obszaru. W ramach ARIES ma być zbudowana platforma do efektywnego wykorzystania widma oraz energii. Stacja bazowa składająca się z 96 anten, ma obsługiwać 24 strumieni jednocześnie w tym samym spektrum radiowym. Na chwilę obecną udało się uzyskać wydajność widma na poziomie 71 b/s/Hz, ale celem jest 100 b/s/Hz.
Projekt ARIES ma zapewnić szybką i stabilną sieć bezprzewodową na terenach wiejskich i także tych znajdujących się w sporej odległości od dużych miast. To właśnie ta technologia ma być odpowiedzią na budowanie szybkich, ale drogich infrastruktur. Facebook chce udostępnić swoje rozwiązania w celu ich dalszego rozwoju, tak aby dostarczyć Internet o wysokiej przepustowości jak największej liczbie osób.