Facebook może znać twój numer telefonu. Zobacz, jak go usunąć
Twój numer telefonu mógł trafić do internetu i możesz o tym nawet nie wiedzieć. W wyniku udostępnienia książki adresowej przez któregoś ze znajomych na Facebooku, Messengerze lub Instagramie, może się właśnie znajdować w bazie Mety. Istnieje jednak sposób, by go usunąć.
Twórcy Facebooka udostępnili nowe narzędzie, które pozwala sprawdzić, czy w bazach firmy nie znajduje się numer telefonu lub e-mail zainteresowanego - nawet, jeśli ten nigdy świadomie nie udostępnił takich danych. Chodzi o sytuacje, w których Facebook uzyskał dostęp do książki adresowej innego użytkownika, a ten miał w niej dane kontaktowe innych osób. Meta pozwala teraz łatwo sprawdzić, czy numer znajduje się w bazie, usunąć o nim informacje i na przyszłość zablokować jego wczytywanie.
Narzędzie Mety można znaleźć pod tym adresem. To w praktyce krótki formularz, który składa się z kilku kroków. Na początku należy wybrać, czy baza ma zostać przeszukana pod kątem numeru komórkowego, stacjonarnego czy adresu e-mail (jednocześnie nie jest to możliwe, ale proces można powtarzać). W kolejnym kroku Meta poprosi o wpisanie numeru lub adresu, który ma zostać znaleziony i wskazanie, czy poszukiwania mają dotyczyć Facebooka i Messengera lub Instagramu.
Kolejny etap to potwierdzenie, że dana osoba faktycznie jest właścicielem wskazanego numeru lub adresu. Na podany numer komórkowy zostanie wysłany kilkucyfrowy kod uwierzytelniający. To zabezpieczenie, dzięki któremu całe narzędzie pozostaje użyteczne tylko w rękach właściciela, który faktycznie posiada w ręce dany telefon. W przypadku poszukiwania numeru stacjonarnego należy się spodziewać połączenia realizowanego przez automat, a w przypadku e-maila - wiadomości z kodem.
Na koniec Meta wyświetla informację, czy dane znajdowały się w bazie. Jeśli tak - można je usunąć i zablokować zapamiętanie danego numeru lub adresu na przyszłość. Facebook nie precyzuje, w jaki dokładnie sposób funkcjonuje ten mechanizm, ale już na pierwszym etapie tłumaczy, że prowadzi to do - paradoksalnie - zapamiętania danego numeru na swego rodzaju "czarnej liście". Na podobnej zasadzie w smartfonach można blokować niechciane połączenia od znanych numerów.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl