Facebook Viewpoints zapłaci za twoją opinię. Kolejny skandal z Facebookiem za 3, 2, 1…
Facebook uruchomił nowy program badania rynku. W ramach Viewpoints będzie można zarobić drobne kwoty za wypełnianie ankiet. System godny zaufania? Ostatnia tego typu akcja skończyła się skandalem.
26.11.2019 | aktual.: 26.11.2019 15:53
Facebook Viewpoints zapłaci za opinię
Program Viewpoints jest przeznaczony do badania rynku. Facebook chce wprost pytać o opinie w ankietach lub dawać nam do testowania eksperymentalne aplikacje. W zamian za informacje zamierza wypłacać niewielkie kwoty na konta PayPal uczestników programu.
Informacje te zostaną potem wykorzystane do ulepszania aplikacji i usług rozwijanych przez Facebooka, a więc Messengera, Instagrama, WhatsAppa, gogli VR Oculus i innych, być może jeszcze nieukończonych.
Programowi Viewpoints towarzyszyć będą aplikacje mobilne dla Androida i iOS-a. Aplikacje będą dostępne także po polsku, ale w chwili pisania artykułu nie można było ich pobrać ze sklepów w naszym kraju. Obecnie trudno powiedzieć, jaki będzie ich zasięg.
Facebook obiecuje, że informacje, którymi się podzielimy, będą zabezpieczone i zostanie zachowana prywatność użytkowników. Aplikacja ma pobrać tylko podstawowe dane o użytkowniku: datę urodzenia, e-mail, aktualne położenie i płeć. W założeniach dane nie będą przekazywane innym podmiotom. Niestety nie mamy powodów, by w to wierzyć.
Welcome to Facebook Viewpoints!
Poprzednie badanie rynku skończyło się skandalem
Facebook już nie raz próbował nakłonić nas do przekazywania mu informacji o sobie. Latem 2018 roku udostępnił darmowy Onavo VPN – produkt, który kupił wyłącznie po to, by pod płaszczykiem ochrony przed śledzeniem (VPN to wirtualna sieć ukrywająca ruch) uprawiać śledzenie na własną rękę.
Onavo VPN spełniał swoje zadanie, ale przy okazji bez naszej wiedzy zbierał więcej informacji, niż deklarował Facebook. Koniec końców aplikacja z hukiem wyleciała z App Store, a Facebook niczego się nie nauczył.
W podobnym celu wykorzystana została aplikacja Bolt App Lock, kupiona razem z Onavo VPN. Bolt App Lock dodatkowo zabezpieczał dostęp do zainstalowanych na smartfonie aplikacji. Przy okazji wysyłał do Facebooka informacje o smartfonie i wykorzystaniu internetu.
Facebook tak kombinował z aplikacjami wykradającymi dane dla iPhone'a, że w końcu nawet firma Apple nie wytrzymała. W efekcie Facebook stracił ważne certyfikaty deweloperskie.
Czy Facebook może się zmienić? Nie sądzę
Facebook wsparł inicjatywę naprawy internetu, w której zadeklarował poszanowanie prywatności użytkowników i walkę z najgorszymi cechami ludzkości. Następnego dnia dowiadujemy się o aplikacji, dzięki której firma zamierza etycznie zbierać nasze opinie, a przy okazji Facebook obiecuje transparentność.
To wszystko wygląda bardzo ładnie. Do tego zbliża się konferencja Facebook F8 dla programistów. Podczas tego wydarzenia na pewno usłyszymy jeszcze więcej pięknych obietnic – jak co roku. Doświadczenie mówi mi, że Facebookowi nie wolno wierzyć.