FaceTime jako narzędzie do podsłuchu: Apple bada poważną lukę bezpieczeństwa w iPhone'ach

Apple bada sprawę poważnego błędu bezpieczeństwa, który wykryto w usłudze FaceTime w iPhone'ach. Z powodu luki, aplikacja pozwalała użytkownikom podsłuchiwać i podglądać swoich rozmówców. Wszystko dzięki specyficznej sekwencji działań, w wyniki której dzwoniący uzyskiwał dostęp do mikrofonu i kamery rozmówcy, jeszcze przed odebraniem przez niego połączenia.

Luka w FaceTime pozwala zobaczyć i usłyszeć rozmówcę przed odebraniem połączenia (depositphotos)
Luka w FaceTime pozwala zobaczyć i usłyszeć rozmówcę przed odebraniem połączenia (depositphotos)
Oskar Ziomek

Producent wyłączył FaceTime na czas śledztwa, ale użytkownicy nie przestają się martwić, że takie odkrycie to tylko dowód na to, iż smartfony mogą mieć na nich oko cały czas, niezależnie od teoretycznego włączenia kamery czy mikrofonu. O szczegółach sprawy informuje serwis 9to5Mac, który potwierdził możliwość podsłuchania odbiorcy w opisywany sposób, jeszcze zanim usługa została tymczasowo wyłączona na czas badań.

Dostęp można było uzyskać zaskakująco łatwo. Wystarczyło zadzwonić przez FaceTime do dowolnej osoby i w czasie oczekiwania na odebranie dodać do rozmowy kolejną osobę, podając na tym etapie własny numer telefonu. Rozmowa była wówczas przekształcana w grupowe połączenie i od tego momentu obraz i dźwięk pierwotnego rozmówcy były już słyszalne – mimo, iż na tym etapie wciąż mógł nie obrać połączenia. Jak wyglądało to w praktyce można sprawdzić samemu, oglądając jeden z licznych filmów na Twitterze.

Do podsłuchania rozmówcy wystarczyło dodanie samego siebie jako kolejnego uczestnika rozmowy grupowej, źródło: 9to5Mac.
Do podsłuchania rozmówcy wystarczyło dodanie samego siebie jako kolejnego uczestnika rozmowy grupowej, źródło: 9to5Mac.

Od czasu wykrycia błędu, firma Apple zdążyła już zareagować i tymczasowo wyłączyć FaceTime w telefonach, czego potwierdzenie można znaleźć na oficjalnej stronie informującej o statusie usług. Na tę chwilę nie wiadomo ile czasu zajmie naprawianie błędu. Mając jednak w pamięci inne błędy wykrywane przez Apple w iOS, w tym kłopotliwe znaki pisma Telugu, łatki można oczekiwać w najbliższych dniach, oczywiście o ile problem nie okaże się bardziej skomplikowany do wyeliminowania.

Ostatnia aktualizacja iOS to głównie drobne poprawki

System iOS, który działa w iPhone'ach, jest oczywiście na bieżąco aktualizowany, ale ostatnie wydanie to głównie drobne zmiany związane z funkcjonalnością i jakością. Na liście zmian znalazła się między innymi poprawa dźwięku podczas używania z zewnętrznymi urządzeniami czy usunięcie problemu, w wyniku którego głosowa asystentka Siri mogła nie reagować na polecenia. Mając na uwadze opisany wyżej problem z FaceTime, kolejny zestaw poprawek może być skupiony przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)