Faktura z aplikacji wystarczy do rozliczeń zakupów. Koniec papierowych paragonów

Ministerstwo Finansów uwolni nas od papierowych paragonów i ułatwi korzystanie z aplikacji zakupowych. Resort potwierdził, że do rozliczania takich zakupów wystarczy dokument wystawiony w aplikacji albo otrzymany e-mailem. Cyfrowe dowody zakupy mają taką samą wagę, jak drukowane i nie trzeba dołączać do nich wydruku z kasy fiskalnej.

Faktura z aplikacji wystarczy do rozliczeń zakupów. Koniec papierowych paragonów

06.06.2018 | aktual.: 06.06.2018 14:49

To udogodnienie polubią przede wszystkim osoby korzystające z aplikacji mobilnych do zakupów, gdzie na żadnym etapie nie mamy do czynienia z żywym sprzedawcą. Dobrym przykładem jest wydana niedawno aplikacja Orlenu do kupowania paliwa. Wpłatę księguje automat, towar odbieramy sami, a do płatności możemy wykorzystać aplikację mobilną.

Wystawiane w takich sytuacjach dowody zakupu już nie będą budzić wątpliwości – to prawidłowe faktury, nawet jeśli zostały wystawione dla osób fizycznych (firmy od dawna mogą posługiwać się cyfrowymi fakturami). Warto też zwrócić uwagę na to, że użytkownicy aplikacji akceptują zapisy regulaminu, a więc muszą wyrazić zgodę na otrzymywanie faktur elektronicznych i dokumentów sprzedaży, wysyłanych na adres e-mail.

Nie oznacza to oczywiście, że kasy fiskalne znikną ze sklepów i punktów usługowych. Sprzedaż mobilna będzie przesyłana do kasy rejestrującej. Proces ten przebiega automatycznie, jeśli sprzedawca korzysta z kasy połączonej z internetowym systemem płatności. Przypisany do transakcji numer paragonu fiskalnego i dane zakupów zostaną przesłane z powrotem do systemu sprzedawcy. Następnie trafią do klienta, razem z elektroniczną fakturą za zakupy.

Papier niestety wciąż będzie w użyciu, przynajmniej do zakończenia testów cyfrowych paragonów, które ruszą jesienią. Póki co kasa fiskalna po zarejestrowaniu płatności wydrukuje paragon, który nigdy nie trafi do klienta. Po przesłaniu numeru paragonu do kupującego papierowy wydruk trzeba będzie zniszczyć. Cyfrowa kopia oczywiście nadal będzie przechowywana w kasie fiskalnej. Zgodnie z zasadami archiwizacji dokumentów, sprzedawca będzie także przechowywał kopię faktury.

Opisany powyżej proces został uznany za zgodny z prawem. Cyfrowa faktura, którą otrzymamy e-mailem, zastąpi nam posiadanie kopii paragonu. Sprzedawca nie ma już obowiązku, by wysyłać nam papierowy paragon pocztą.

Wystawienie takiej opinii było możliwe dzięki luźnej interpretacji art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Na szczęście dla miłośników cyfrowych rozliczeń nie zostało sprecyzowane pojęcie „wydawać wydrukowany dokument nabywcy”. Jeśli nabywca zażąda faktur w formacie PDF, można uznać, że przydzielony do jego konta dokument cyfrowy jest „wydanym wydrukiem”. Nie ma przy tym obowiązku dodatkowego potwierdzania zakupu papierowym paragonem, który i tak za 3 miesiące będzie nieczytelny.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)