Fałszywa wiadomość na Facebooku. Uważaj na taki komunikat
W ostatnim czasie cyberprzestępcy wyjątkowo często dopuszczają się oszustw z wykorzystaniem wizerunku Mety i Facebooka. Fałszywą wiadomość można dostać na Messengerze, a także w formie SMS czy maila.
17.07.2024 | aktual.: 17.07.2024 07:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Proces działania cyberprzestępców zaczyna się od wiadomości, która na pierwszy rzut oka wydaje się pochodzić bezpośrednio od Facebooka. Jeżeli mamy do czynienia z komunikatorem, nadawca często korzysta ze zdjęcia profilowego z charakterystycznym symbolem "F" lub logo "Meta". Nazwa konta sugeruje, że mamy do czynienia z Centrum Pomocy Facebooka. W przypadku e-maili, tytuł zazwyczaj sugeruje, że wiadomość została wysłana przez Meta Business Suite. Czasami zdarza się, że oszust oznaczy nas w udostępnionym przez siebie, zbiorowym poście.
Oszuści informują, że nasz dostęp do platformy może być zablokowany lub ograniczony. W treści komunikatu mogą pojawić się również groźby usunięcia profilu, co dodatkowo zwiększa presję czasową. Aby temu zapobiec, zalecają kliknięcie w przesłany link.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Takie działanie przekieruje nas na stronę, która do złudzenia przypomina Facebooka. Tam jesteśmy proszeni o wypełnienie odpowiedniego formularza odwołania, a następnie podanie danych logowania. Wprowadzenie ich skutkuje przejęciem konta przez oszustów.
Problem dla firm i użytkowników indywidualnych
Firma CyberRescue opisuje przykład skutków tego rodzaju oszustwa. Jeden z pracowników pewnej firmy otrzymał fałszywą wiadomość i, chcąc odblokować dostęp do portalu, podał swoje dane logowania.
Jak twierdzi klientka, nagle utraciła dostęp do firmowego fanpage'a, a na stronie zaczęły pojawiać się "dziwne konkursy i oferty kryptowalutowe". Jednocześnie z konta bankowego właścicielki strony miały zniknąć pieniądze. Wynikało to z faktu, że do strony na Facebooku podpięta była karta płatnicza. Pieniądze z niej wydano na promowanie fałszywych konkursów.
Jak chronić się przed takim atakiem?
- Zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nawet jeśli wiadomość wydaje się pochodzić od supportu danego serwisu, powinniśmy zachować ostrożność — radzi Wojciech Łupina z CyberRescue.
Jeśli padliśmy ofiarą oszustów, powinniśmy jak najszybciej postarać się o odzyskanie dostępu do konta poprzez formularz facebook.com/hacked. Następnie powinniśmy zmienić hasło i aktywować weryfikację dwuetapową. Warto także rozważyć ustawienie limitów na karcie płatniczej podpiętej do platform, z których korzystamy.
W obecnych czasach, kiedy liczba oszustw internetowych rośnie z dnia na dzień, zachowanie czujności i stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa jest kluczowe, aby chronić swoje dane i finanse.