FBI nie może odblokować smartfona zamachowca z El Paso
Federalne Biuro Śledcze jest w posiadaniu telefonu, który prawdopodobnie należał do sprawcy masakry w El Paso, w której zginęło 9 osób. FBI nie może jednak odblokować smartfona.
13.08.2019 | aktual.: 13.08.2019 19:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zastępca szefa FBI David Bowdich miał powiedzieć podczas telefonicznego briefiengu, że Biuro ma telefon, który prawdopodobnie należał do zamachowca – informuje amerykański The Hill. Telefon jest jednak zablokowany kodem PIN, a agentom nie udało się go złamać. Bowdich miał też powiedzieć, że jeśli sprawca tragedii użył 6- lub 8-cyfrowego PINu to jego złamanie może zająć "miesiące, a nawet lata".
Przypadek telefony zabójcy z El Paso może posłużyć, jako kolejny argument przeciwko szyfrowaniu danych elektronicznych i zabezpieczaniu urządzeń. Po strzelaninie w 2015 w San Bernardino w Kaliforni FBI wywierało publiczną presję na firmie Apple, aby ta pomogła w odblokowaniu iPhone'a należącego do sprawcy. Zanim Departament Sprawiedliwości przygotował odpowiedni pozew urządzenie odblokowała zewnętrzna firma pracująca z FBI.
Przedstawiciele obecnej amerykańskiej administracji wypowiadali się kilkukrotnie przeciwko masowemu szyfrowaniu end-to-end. Portal Politico informował w czerwcu, że wysocy rangą oficjele administracji Trumpa planowali zaproponowanie ustawy zakazującej tego rodzaju szyfrowania. Z kolei Prokurator Generalny USA William Barr powiedział, że szyfrowane wiadomości pozwalają działać kryminalistom bez przeszkód. Barr wyraził też opinię, że szyfrowanie danych jest ostatecznie "mierzone przy pomocy liczby ofiar przestępstw, którym można było zapobiec, gdyby służby miały dostęp do szyfrowanych danych".