Firefox najmniej awaryjną przeglądarką
55 milionów testów przeprowadzonych na różnych przeglądarkach pozwoliło określić, które z nich najczęściej ulegają awarii. Jednak przygotowany przez Sauce Labs raport jest czymś więcej — to także dowód na to, że z upływem czasu programiści radzą sobie coraz lepiej, a czarna owca może w przyszłości stać się czarnym koniem.
W konkursie na najbardziej awaryjną przeglądarkę zwyciężył (czy raczej przegrał) Internet Explorer, który uległ krytycznemu błędowi w 0,25 proc. testów i znacząco wyprzedził drugie w kolejności Safari (0,15 proc.). Na drugim końcu skali trwała za to zaciekła walka, którą ostatecznie zwyciężył Firefox z odsetkiem błędów na poziomie 0,11 procent. Zaraz za nim znalazł się Chrome (0,12 proc.), a na trzeciej pozycji uplasowała się Opera (awaria w 0,13 proc. przypadków). Ale wyniki te nie są do końca miarodajne, uwzględniają bowiem wszystkie wersje przeglądarek, jakie Sauce Labs testowało w minionych latach.
Sytuacja wygląda nieco ciekawiej, gdy przyjrzymy się wynikom osiągniętym przez poszczególne wersje. Pierwsze miejsce w zestawieniu najbardziej awaryjnych przeglądarek zdobył, bez wielkiej niespodzianki, Internet Explorer 6, który uległ awarii w 0,31 proc. testów. Tuż za nim znalazły się Internet Explorer 7, który zmniejszył odsetek krytycznych błędów do 0,29 proc., a także Chrome 5 z wynikiem 0,25 procent. Jeśli natomiast pod uwagę weźmiemy tylko najnowsze uwzględnione w badaniach wersje, na których przeprowadzono przynajmniej 1000 testów, możemy zauważyć pod tym względem spore zmiany. Tytuł najbardziej awaryjnej przeglądarki zdobyło Safari 6 (0,12 proc.), a druga lokata przypadła Operze 12 (0,08 proc.). Dość zaskakująco na trzecim miejscu znalazł się Internet Explorer 10, który napotkał błąd w 0,05 proc. testów. W zestawieniu zwyciężył Firefox 22, który nie uległ awarii ani razu, oraz Chrome 27 z 0,02 proc. błędów.