Firefox Quantum: testujemy szybkość i zużycie RAM‑u bety Firefoksa 57

Firefox 57 w stabilnej wersji będzie dostępny 14 listopada. Od początku określany jest mianem przełomowego, choćby ze względu na wciąż kontrowersyjną zmianę w obsłudze rozszerzeń, ale także prace mające na celu zwiększenie jego szybkości działania (projekt Quantum) i uproszczenie interfejsu (projekt Photon). O tym, że prace idą w dobrym kierunku mogliśmy przekonywać się na bieżąco na przestrzeni ostatnich miesięcy, jednak dopiero teraz do dyspozycji mamy niemal gotowy produkt: wersję beta Firefoksa Quantum 57.

Firefox Quantum: testujemy szybkość i zużycie RAM-u bety Firefoksa 57
Oskar Ziomek

Postanowiliśmy więc już teraz przeprowadzić krótki test i sprawdzić, jak implementacja nowych mechanizmów wpływa na zapotrzebowanie na RAM oraz czy przekłada się na odczuwalną szybkość działania na tle innych przeglądarek. Biorąc pod uwagę wcześniejsze zapowiedzi, różnice powinny być wyraźne. Firefoksa 57.0b3 porównamy także z aktualnie najnowszym wydaniem stabilnym, Firefoksem 56.

Metodologia

W każdym przypadku na warsztat wzięte zostaną świeże, 64-bitowe instalacje programów pozbawione jakichkolwiek dodatków. Platforma testowa to tym razem procesor AMD Phenom II X4 965 BE, a system – Windows 10 Creators Update z najświeższymi aktualizacjami. Test zasobożerności polegać będzie na uruchomieniu w każdej z przeglądarek dokładnie tego samego zestawu kilkunastu stron, w tym naszego portalu, mediów społecznościowych, kanału YouTube i nie tylko.

Podobnie, jak przy okazji naszego testu porównawczego w czerwcu, do śledzenia zapotrzebowania na pamięć operacyjną wykorzystamy aplikację Process Hacker. Szybkość ocenimy natomiast zarówno subiektywnie, jak i w oparciu o wyniki internetowego testu Speedometer 2.0.

Rezultaty

W pierwszej kolejności sprawdziliśmy zapotrzebowanie na RAM. To aspekt, który znacznie ulepszony został już w wersji 55. Zastanawiające może więc być, czy w najnowszym Firefoksie 57 udało się osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty, choć oczywiście ostatecznie ta informacja zostanie potwierdzona kiedy będziemy mogli przeprowadzić test na stabilnym wydaniu. Na chwilę obecną wersja beta może być na tym polu powodem do zmartwień: niestety jest gorzej niż poprzednio.

Wykorzystanie RAM-u (w gigabajtach) przy uruchomieniu tych samych 12 kart (mniej = lepiej)
Wykorzystanie RAM-u (w gigabajtach) przy uruchomieniu tych samych 12 kart (mniej = lepiej)

W naszym teście Firefox 56 po uruchomieniu 12 kart potrzebował do działania nieco ponad 1,1 GB pamięci operacyjnej i jest to najlepszy wynik w zestawieniu. Wersja testowa Firefoksa 57 potrzebowała już natomiast 1,5 GB – tyle samo co Edge i wspólnie uplasowały się na drugiej pozycji. Dalej jest Chrome, a na końcu Opera z zapotrzebowaniem na 2,12 GB pamięci operacyjnej, a więc niemal dwukrotnie większym, niż w przypadku Firefoksa 56.

Kolejny aspekt to szybkość działania. Ostatnie wersje Firefoksa miewały z tym problemy i w efekcie wielu użytkowników właśnie z tego powodu zaczynało korzystać z Chrome'a, który w kwestii szybkości dotychczas był niedościgniony. Wyniki przeprowadzonego testu Speedometer 2.0 mogą to tylko potwierdzić: to nadal Chrome jest na prowadzeniu. Jeśli zaś chodzi o Firefoksa, to beta wersji 57 okazała się bardziej wydajna od stabilnego Firefoksa 56, ale różnica jest raczej niewielka.

Speedometer 2.0: liczba cykli testowych wykonanych w ciągu minuty, średnia z 10 iteracji (więcej = lepiej)
Speedometer 2.0: liczba cykli testowych wykonanych w ciągu minuty, średnia z 10 iteracji (więcej = lepiej)

Wyniki z wykresu mają w większości wypadków odzwierciedlenie w praktyce. Bez wątpienia Chrome i Opera są najbardziej responsywne, ale trzeba przyznać, że Firefox rzeczywiście depcze im po piętach. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wyników benchmarka, w subiektywnej ocenie to właśnie Firefox 56 jest nieco szybszy w działaniu od bety wersji 57, jednak w codziennym użytkowaniu różnice będą raczej niezauważalne.

Wnioski

Mozilla stara się zrobić wszystko, by Firefox 57 pomógł jej odzyskać użytkowników, którzy odeszli od przeglądarki z liskiem w logo i zaczęli korzystać z Google Chrome. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc podjęcie wyrównanej walki na polu wydajności, jednak przeprowadzone przez nas testy nie zwiastują wyjątkowego sukcesu. Godne podziwu jest natomiast zapotrzebowanie na pamięć operacyjną, ale jeśli nie korzystamy jednocześnie z kilkudziesięciu czy nawet kilkuset kart, obecnie wydaje się to sprawą co najmniej drugorzędną.

Warto przy tym dodać, że oczywiście zdajemy sobie sprawę, że test przeprowadzony na wersji beta może nie być miarodajny – w końcu taki sens tej wersji w cyklu wydawniczym, by przysłużyła się do wyeliminowania ostatnich błędów. Pozostaje mieć nadzieję, że stabilny Firefox 57 okaże się dużo lepszy i stanie do równej walki na polu wydajności z przeglądarkami konkurencji.

Stabilna wersja Firefoksa 56 dostępna jest do pobrania w naszej bazie. Znaleźć w niej można również opisywaną tu edycję testową: Firefoksa 57.0b3 (po rozwinięciu listy Wszystkie wersje).

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (116)