Framework – laptop w którym wymienisz wszystko. Koniec ze sztywną specyfikacją
Branża laptopów od wielu lat cierpi na poważny problem. Większość sprzętu składana jest tak, że niektóre podzespoły są przylutowane do płyty głównej i w przypadku awarii nie da się nic zrobić. W innych przypadkach w możemy liczyć tylko na jeden slot NVMe M.2 na dysk SSD. Pozostaje zakup dysku zewnętrznego, który nie będzie działać równie szybko.
I tutaj pojawia się startup o nazwie Framework, który proponuje lek na całe zło. Firma chce powrócić do korzeni i sprzedawać w pełni konfigurowalne i łatwe do naprawy laptopy. Jej pierwszy 13,5-calowy model delikatnie odbiega smukłością od branżowych standardów, ale dzięki konstrukcji modułowej pozwala z łatwością naprawiać lub modernizować laptopa.
Framework Laptop a Modular notebook
Specyfikacja techniczna Frameworka:
13,5-calowy ekran w formacie 3:2 i rozdzielczości 2256x1504 Aluminiowa obudowa o masie 1,3 kgGrubość 15,9 mmKonfigurowalny procesor Intel Tiger Lake (11. generacji) Konfigurowalne Wi-Fi (aż do Wi-Fi 6E) Konfigurowalna pamięć RAM do 64GB DDR4Dysk SSD NVMe 4 TB lub więcej (!)Kamerka 1080p/60 FPSAkumulator 55 WhI co najlepsze, we Frameworku nie chodzi tylko o wymianę kości RAM, dysku czy GPU. Laptop posiada po bokach gniazda, w których możemy umieścić dowolne złącza. Możemy podłączyć porty USB-C, USB-A, HDMI, DisplayPort, microSD, kart rozszerzeń a nawet słuchawkowe 3.5 mm. Co więcej, możemy je umieszczać w dowolnym miejscu po prawej lub lewej stronie laptopa.
Jakby tego było mało, laptop umożliwia wymianę zarówno GPU czy CPU jak i płyty głównej, co oznacza, że w przyszłości będziemy moglizamontować płytę kolejnej generacji. To będzie laptop na lata, byle tylko matryca i akumulator wytrzymały do tego czasu? No nie do końca. We Frameworku z łatwością wymienimy także wyświetlacz, baterię a nawet klawiaturę**. Żeby ułatwić zadanie laikom, na każdej z części znajdziemy kod QR, pomagający w znalezieniu części zamiennych**.
Laptopa będziemy mogli zamówić złożonego z systemem Windows 10 Home/Pro lub zamówić zestaw samych podzespołów, aby podłączyć wszystko własnoręcznie. Premiera Frameworka planowana jest na lato 2021 roku, a więcej szczegółów i co najważniejsze – cenę, poznamy wkrótce.