Gdzie są roboty drogowe? Interaktywna mapa GDDKiA
Roboty drogowe i wypadki to źródła korków i opóźnień. W sieci można znaleźć interaktywną mapę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która pokazuje, gdzie panują utrudnienia. Każdy kierowca znajdzie tu cenne informacje przed wakacyjnym wyjazdem - nie tylko o robotach drogowych.
22.06.2023 | aktual.: 29.04.2024 14:14
Wyjazd służbowy czy na wakacje wiąże się z konieczności przewidywania możliwych utrudnień na drodze, które wpłyną na czas jazdy. Dużą pomocą może się tu okazać interaktywna mapa informacji drogowej GDDKiA, na której przedstawiane są bieżące utrudnienia i kluczowe punkty, które mogą przydać się każdemu kierowcy.
Dane na mapie GDDKiA aktualizowane są na bieżąco. W ten sposób kierowca może sprawdzić, na jakich odcinkach dróg trwają roboty drogowe, utrudnienia przez wypadki lub inne zdarzenia, które mogą wpłynąć na płynność jazdy.
Z prawej strony w górnej części ekranu znajdują się kategorie, które można dowolnie aktywować lub wyłączać. Pozwala to ograniczyć liczbę elementów widocznych na mapie w jednym momencie, co znacznie zwiększa jej czytelność. Na mapie GDDKiA da się w ten sposób wyświetlić punkty, które oznaczają:
- zdarzenia drogowe
- MOP-y
- przejścia graniczne
- miejsca poboru opłat
- węzły drogowe
- warunki zimowe
- stacje z paliwami alternatywnymi
- słupki pikietażowe
- Punkty Informacji Drogowej
Po kliknięciu dowolnego punktu na mapie, można wyświetlić dodatkowe szczegóły. Użytkownik pozna tu dokładną lokalizację danego zdarzenia, krótki opis oraz datę i godzinę zgłoszenia, jak i wygaśnięcia. Oczywiście można założyć, że ta druga może się z czasem zmieniać, jeśli np. sprzątanie uszkodzonych samochodów po wypadku z jakichś przyczyn nie przebiega tak sprawnie, jak zakładał plan.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Samą mapę można dowolnie przybliżać i przesuwać. Obsługa w praktyce nie będzie wyzwaniem dla nikogo, kto miał chociaż raz styczność choćby z Google Maps. Interaktywna mapa GDDKiA wykorzystuje dane z OpenStreetMap. To otwarty projekt współtworzony przez tysiące autorów z wielu krajów. W wielu przypadkach dane pochodzą z organizacji, które na co dzień są związane ze współtworzeniem lub nawet odpowiednich ministerstw.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl