GIMP: jak zmniejszyć obraz?
Czasami potrzebujemy szybko zmniejszyć wielkość danego zdjęcia, ze względu na nadmierną wagę pliku lub inne ograniczenia stawiane fotografiom. W tym celu najłatwiej i najszybciej skorzystać z narzędzia skalowania w programie GIMP.
17.03.2022 | aktual.: 01.12.2022 10:56
W ramach przykładu, dokonamy zmniejszenia zielonego kwadratu o początkowych wymiarach 1080x1080 pikseli. Następnie zapiszemy zmniejszony obrazek w wybranym formacie i sprawdzimy, jak decyzja o jakości zdjęcia może wpłynąć na wielkość ostatecznie zapisanego pliku.
Zmniejszanie obrazu
Aby zmniejszyć dowolny obraz za pomocą programu GIMP, możemy wykorzystać funkcję Skaluj obraz. W tym celu, w górnym menu należy wybrać opcje Obraz, a następnie przejść do trybu Skaluj obraz.... Po jego uruchomieniu pojawi się okno, które pozwoli zmniejszyć wysokość lub szerokość obrazka lub oba te wymiary jednocześnie, przy zachowaniu proporcji obrazu.
Dla pokazania jak działa funkcja skalowania obrazu, zmniejszymy wymiary obrazka do 600x600 pikseli. Nowe wymiary możemy podać wpisując je w pole szerokości i wysokości lub wykorzystując strzałki do zmniejszania lub zwiększania jednej z wielkości. Co ważne, jeśli nie zależy nam na zachowaniu proporcji obrazu, możemy zmniejszyć tylko jeden z wymiarów, np. szerokość. Wcześniej jednak musimy kliknąć na łańcuch przy wymiarach obrazu, by móc dokonać zmiany bez uwzględnienia proporcji.
Po podaniu nowych wymiarów, jakie będzie miał nasz obrazek, należy kliknąć na przycisk Skaluj, aby zatwierdzić zmianę i zobaczyć wprowadzony efekt. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z ostatecznego wyglądu obrazka, możemy cofnąć zmianę korzystając z górnego menu. Wystarczy wejść w opcje Edycja, a potem wybrać Cofnij "Skalowanie obrazu".
Zapisywanie zmienionego obrazu
Jeżeli jednak jesteśmy zadowoleni z dokonanej zmiany, możemy zapisać nasz obrazek. W przypadku, kiedy pracujemy na konkretnym pliku, wystarczy go nadpisać, korzystając z funkcji Zastąp w menu Plik. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by wyeksportować go do nowego pliku. W takiej sytuacji należy w menu Plik wybrać opcję Wyeksportuj jako.
Po jej wybraniu pojawi się okno umożliwiające wybór miejsca, w którym zapiszemy nasz obrazek oraz podanie jego nazwy oraz rozszerzenia, w którym zostanie zapisany plik. GIMP obsługuje praktycznie wszystkie popularne formaty, takie jak JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF czy GIF, dlatego wybór konkretnego rodzaju pozostaje w gestii użytkownika. My nazwiemy nasz obrazek Obrazek.jpg i dokonamy zapisu poprzez kliknięcie Wyeksportuj.
GIMP pokaże nam okno z możliwościami wyboru konkretnych szczegółów zapisu, takich jak jakość obrazu. Jeśli nie zapisujemy obrazka o zbyt dużych wymiarach, można spokojnie zdecydować się na ustawienie 100 proc. jakości.
Kiedy jednak pracujemy na dużych plikach, zmniejszenie jakości może znacząco wpłynąć na ich rozmiar. W przypadku naszego zielonego kwadratu, pierwotny plik ma 12 KB, ale już przy ustawieniu 80 proc. jakości, rozmiar zmniejsza się do 11 KB. Łatwo więc sobie wyobrazić, że przy większych plikach może to mieć ogromne znaczenie.