GlobalFoundries idzie na wojnę z TSMC. Chcą wstrzymania importu czołowych czipów

W poniedziałek amerykańskie GlobalFoundries złożyło w sądach w USA i Niemczech szereg pozwów przeciwko tajwańskiemu TSMC. Powód twierdzi, że konkurencja stosuje do wytwarzania czipów krzemowych technologie naruszające łącznie 16 patentów. Domaga się wstrzymania importu produktów TSMC właśnie do USA i Niemiec, w tym m.in. urządzeń Apple'a i Nvidii.

GloFo pozywa TSMC za rzekome naruszenie 16 patentów, fot. Materiały prasowe
GloFo pozywa TSMC za rzekome naruszenie 16 patentów, fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak

26.08.2019 | aktual.: 27.08.2019 00:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

GlobalFoundries twierdzi, że TSMC wręcz opiera cały swój biznes na bezprawnie wykorzystywanych rozwiązaniach. Precyzując, mowa tu o takich kwestiach jak budowa układów refleksyjnych, formuły stosowanych substancji chemicznych czy sposób tworzenia interkonektów.

– Podczas gdy produkcja półprzewodników nadal przenosi się do Azji, GloFo przełamał ten trend, inwestując znaczne kwoty w amerykański i europejski przemysł i wydając ponad 15 mld dol. w ostatniej dekadzie w USA i ponad 6 mld dol. w Europie – oświadcza Gregg Bartlett, starszy wiceprezes ds. inżynierii i technologii w GlobalFoundries. – Od lat, gdy przeznaczamy miliardy na krajowe badania i rozwój, TSMC bezprawnie czerpie korzyści z naszych inwestycji – tłumaczy Bartlett.

Lista rzekomo naruszonych patentów
Lista rzekomo naruszonych patentów

Stosowne dokumenty, jak twierdzi GlobalFoundries, zostały złożone w amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego (ITC), federalnych sądach okręgowych Stanów Zjednoczonych w okręgach Delaware i zachodnim dystrykcie Teksasu oraz sądach okręgowych w Dusseldorfie i Mannheim w Niemczech. Teraz wszystko zależy od werdyktu sędziów i przysięgłych.

Przy czym, co ciekawe, GlobalFoundries wymienia w swych pozwach nie tylko TSMC, ale także firmy korzystające z ich usług. Lista jest naprawdę szeroka. Wspomniane Apple i Nvidia to tylko wierzchołek góry lodowej. Dalej są chociażby Asus, Broadcom, Cisco, Google, Mediatek, Motorola, OnePlus, Lenovo, Qualcomm czy Xilinx.

Sama śmietanka – chciałoby się rzec. Choć niepełna, bo z dużych klientów TSMC na liście brakuje na przykład AMD i Huawei. Z drugiej strony kraj pochodzenia danej firmy wydaje się tu nie mieć żadnego związku. Firma z Doliny Krzemowej atakuje również sąsiadów.

Jeszcze ciekawsze jest to, że przyglądając się całej sprawie z boku, to TSMC wygląda na lidera rynku. Masowo produkuje czipy w procesie litograficznym klasy 7 nm, podczas gdy GloFo przywiązane jest do technologii 14/12 nm, na dodatek licencjonowanej od koreańskiego Samsunga. Niemniej nie oznacza to, że nie mają czym szermować na wokandzie.

W lipcu 2015 roku GlobalFoundries przejęło podupadające zakłady IBM, wraz z prawami do własności intelektualnej. Jak nietrudno się domyślić, Tajwańczycy mogli coś podpatrzeć u Big Blue, sądząc wówczas, że firmę-trupa nieszczególnie to będzie obchodzić.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (32)