Gmail sam napisze wiadomość. Wystarczy podyktować wymagania
Gmail wkrótce sam napisze szkic e-maila i to bez angażowania użytkownika do pisemnego tworzenia poleceń. Wszystko wskazuje na to, że Google idzie za ciosem i chce wdrożyć do poczty możliwość automatycznego redagowania szkiców wiadomości tylko na podstawie głosowego polecenia.
23.01.2024 | aktual.: 23.01.2024 12:52
O pierwszych szczegółach sprawy pisze Android Police, bazując na odkryciu AssembleDebug. Jak zwraca uwagę, część użytkowników Gmaila już teraz może tworzyć szkice wiadomości e-mail, ale tylko z wykorzystaniem pisemnych poleceń, w których wskazuje się, co ma się znaleźć w treści. Opcja wykorzystuje sztuczną inteligencję i działa na podobnej zasadzie, jak tworzenie tekstów podczas rozmowy z ChatemGPT, czy jak w tym przypadku - z Bardem Google'a.
Nowość polega na uproszczeniu całego procesu do tego stopnia, by do napisania wiadomości wystarczyło głosowe polecenie wydane Asystentowi Google. Gmail z wykorzystaniem AI będzie je w stanie zinterpretować i przygotować szkic wiadomości, który będzie czekać na użytkownika w roboczych. W przeciwieństwie do funkcji dyktowania tekstu, tutaj chodzi o automatyczne wygenerowanie wiadomości od podstaw, z uwzględnieniem wymagań, które wskaże użytkownik w krótkim komunikacie.
Wszystko to jest na tę chwilę elementem testów, który dostępny jest dla użytkowników płatnej wersji Workspace, ponadto tylko w języku angielskim. Nie ulega jednak wątpliwości, że przy dzisiejszym tempie rozwoju technologii, zwłaszcza w kontekście sztucznej inteligencji, docelowo nowa opcja może zostać udostępniona wszystkim, z pewnością także w innych językach, w tym polskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Google wyraźnie stawia na wykorzystanie sztucznej inteligencji w głosowej komunikacji z Asystentem, co widać również na przykładzie Androida Auto. Podczas prezentacji Samsunga S24 w styczniu, Google przedstawił kluczowe nowości w systemie dla kierowców, w tym opcję interpretowania wiadomości od użytkowników, które Android Auto potrafi streszczać i proponować sensowne odpowiedzi, włącznie z opcją udostępniania przewidywanego czasu dojazdu, jeśli rozmówca mógłby tego oczekiwać.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl