GNOME 3.14, czyli ośli upór deweloperów zaczął przynosić owoce

Środowisko graficzne GNOME doczekało się kolejnego ważnegowydania. Numer jest dość charakterystyczny (3.14), wprowadzonezmiany całkiem ciekawe, pierwsze reakcje linuksowej społecznościzgodne z przewidywaniami. Żartobliwe pytanie – co usunięto tymrazem – nie straciło na aktualności. Deweloperzy GNOMEkonsekwentnie realizują swoją wizję budowy interfejsu użytkownikazrywającego z klasyczną metaforą biurka, niespecjalnie przejmującsię opiniami użytkowników. Wygląda jednak na to, że ten ośliupór wreszcie zaczął przynosić dobre rezultaty.

GNOME 3.14, czyli ośli upór deweloperów zaczął przynosić owoce

Nowe wydanie to efekt sześciu miesięcy prac, w trakcie których w GNOME ponad 870 osóbpoczyniło niemal 29 tys. zmian, zarówno w warstwie wizualnejinterfejsu, jak i domyślnych aplikacjach. Nowa domyślna skórkaAdwaita została przerobiona od podstaw, co szczególnie widać popaskach postępu i wskaźnikach ładowania. Wiele kontrolek otrzymałoładne, animowane przejścia. Wszystkie aplikacje domyślnie jużkorzystają z nowych możliwości biblioteki Gtk, pozwalających natworzenie zwartych belek okien – całość więc wygląda naprawdęcałkiem ładnie.

Domyślna skórka Adwaita
Domyślna skórka Adwaita

Środowisko otrzymało też obsługę wielodotykowychgestów – działają one zarówno dla elementów interfejsu,jak i w uruchomionych aplikacjach GNOME. Można za ich pomocąotworzyć podgląd aktywności czy zasobnik powiadomień, przełączaćsię między aplikacjami i przestrzeniami roboczymi. Ułatwiono teżkorzystanie z dokumentacji, dostępnej teraz poprzez odnowionąaplikację Help, pozwalającą na tworzenie zakładek i szybkiewyszukiwanie. Z kolei systemowa wyszukiwarka potrafi wreszciekorzystać z Kalkulatora i Zegara, dzięki czemu proste obliczeniaczy sprawdzanie stref czasowych można wykonać bezpośrednio z jejpoziomu.

Interesujące dla typowego użytkownika zmiany dotknęły warstwysieciowej GNOME. Przede wszystkim stworzono wygodny mechanizm obsługiotwartych połączeń Wi-Fi, które wymagają logowania przez bramkęproxy. Teraz podczas logowania do takiego hotspotu GNOMEautomatycznie otworzy ekran logowania, traktując to jako częśćprocesu uwierzytelnienia. Na żądanie dane logowania będązachowywane i automatycznie użyte następnym razem. Usługidzielenia plików, mediów i ekranu pamiętają teraz, w którychsieciach mają być aktywne, można to kontrolować w systemowychustawieniach. W ten sposób unikniemy przypadkowego udostępnieniaswoich dokumentów w publicznej sieci. Warto też wspomnieć oaplikacji Photos, która integruje się teraz z usługami Google iłączy z zewnętrznymi źródłami mediów po DLNA.

  • GNOME Weather
  • GNOME Photos
[1/2] GNOME Weather

Istotne ulepszenia wprowadzono w aplikacji Boxes, do zarządzaniawirtualnymi i zdalnymi maszynami. Możemy wreszcie tworzyć migawkimaszyn wirtualnych, automatycznie pobierać obrazy instalacyjne,uruchamiać maszyny w oddzielnych okienkach, działa też poprawniemaksymalizacja okienka do pełnego ekranu. Bardzo ładnie wyglądanowa aplikacja meteorologiczna. Dzięki wykorzystaniugeolokalizacyjnego frameworku GNOME nie trzeba już w niej ręcznieustawiać naszego położenia. Przemyślany layout pozwala na szybkiesprawdzanie prognoz. Ulepszono także przeglądarkę dokumentówEvince, która teraz nie tylko daje więcej miejsca na widokdokumenty, ale też obsługuje ekrany o wysokiej rozdzielczości ilepiej integruje się z narzędziami wspierającymi dostępność dlaniepełnosprawnych.

Drobne poprawki pojawiły się też w bazowej bibliotece GNOME,Gtk+ 3.14 – m.in. automatyczne ładowanie menu z zasobów, nowetypy przejść animacyjnych czy wsparcie dla wielokrotnego wyboru wlistach. Biblioteka ta wspiera też grafiki wektorowe, które mogąbyć wykorzystane do stylizacji rozmaitych strzałek, boksów,wskaźników ładowania czy przycisków, jak również modyfikowaniaich za pomocą kaskadowych arkuszy stylów. Zaktualizowano teżwreszcie wytyczne projektowe interfejsu (Human Interface Guidelines),dzięki czemu projektanci będą mogli tworzyć interfejsy aplikacjibardziej spójne z ich środowiskiem.

GNOME Human Interface Guide
GNOME Human Interface Guide

Reasumując, GNOME 3.14 nie jest wydaniem, które by sprawiło, żenagle wszyscy użytkownicy Linuksa porzucą KDE ;-), ale jest ładnymrozwinięciem idei, które początkowo wyglądały bardzo kiepsko. Wświetle możliwości tej wersji zrozumiałe jest, że twórcyDebiana zdecydowali się zrezygnować z minimalistycznego Xfce iwrócić do GNOME jako domyślnego desktopu.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (101)