Google Cloud Print przestanie działać. Czas szukać innej metody drukowania

Google zdecydował o wyłączeniu kolejnej swojej usługi. Tym razem chodzi o Cloud Print, czyli rozwiązanie pozwalające na drukowanie dokumentów bez konieczności instalacji danej drukarki w konkretnym komputerze. Wymagane było tylko zgodne z Cloud Print urządzenie i dostęp do sieci obydwu sprzętów – niekoniecznie w ramach tej samej sieci lokalnej.

Google wyłączy usługę Cloud Print, fot. Pixabay
Google wyłączy usługę Cloud Print, fot. Pixabay
Oskar Ziomek

22.11.2019 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Informacja o planowanym zakończeniu działania serwisu pojawiła się na stronie pomocy technicznej Chrome Enterprise, gdzie producent zaleca zainteresować się innymi metodami drukowania. Google Cloud Print będzie działać jeszcze ponad rok, do 31 grudnia 2020 roku włącznie.

Google Cloud Print – jeszcze działający.
Google Cloud Print – jeszcze działający.

Jak zwraca uwagę serwis gHacks, usługa Cloud Print pojawiła się na rynku jeszcze w 2010 roku. Co ciekawe, od tamtego czasu (do teraz) z nazwy nie zniknął dopisek "beta" sugerujący, że rozwiązanie ciągle nie jest gotowe, by chwalić się nim na szerszą skalę i bardziej dynamicznie je rozwijać. Przez pierwsze lata podobnie było z Gmailem, jednak w tym przypadku usługa przestała być w końcu "betą", a obecnie jest znana chyba każdemu, a przynajmniej użytkownikom Androida.

Rezygnacja Google'a z rozwoju swojej usługi z tak dużym stażem może być zaskoczeniem, jednak producent jest znany z częstych tego typu decyzji. Mniej więcej rok temu zdecydowano na przykład o wyłączeniu serwisu Google+. W tym przypadku bodźcem był co prawda wyciek danych, ale nie zmienia to faktu, że z dalszego utrzymywania serwisu po prostu zrezygnowano. W kontekście wyłączonych usług i aplikacji Google'a ciekawostką jest swego rodzaju cmentarzysko, które powstało w Seattle.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
sprzetoprogramowanieinternet
Komentarze (164)