Google I/O 2019: szybszy Asystent nowej generacji i tryb dla kierowców
Google kontynuuje rozwój technologii Duplex, która po raz pierwszy została zaprezentowana podczas Google I/O w ubiegłym roku. Mowa o wykorzystaniu Asystenta głosowego do wykonywania wielu czynności w imieniu użytkownika. Rozwiązanie to zadebiutowało przy okazji dwóch pokazów: rezerwowania stolika w restauracji i umawiania się na wizytę u fryzjera. Google odrobił lekcję i postanowił rozszerzyć Duplex o nowe możliwości.
Pod koniec roku rozwiązanie trafi do przeglądarki, a całość nazwano Duplex on the web. Na początek algorytmy pomogą w rezerwacji samochodów w wypożyczalniach, upraszczając cały proces. Szczegóły nie są na razie znane, a rozwiązanie będzie dopracowywane przez najbliższe miesiące. Google deklaruje przy tym ścisłą współpracę z firmami, ale także użytkownikami.
Szybszy Asystent Google
Zmiany dotyczą także Asystena Google, którego znamy ze smartfonów z Androidem, stosunkowo od niedawna także w Polsce. Programiści skupili się na jego wydajności. Kod odpowiedzialny za analizę wypowiedzi został zmniejszony ze 100 GB do zaledwie 0,5 GB, przez co może być zainstalowany bezpośrednio w smartfonach. Dzięki temu reakcje Asystenta mogą być dużo szybsze i precyzyjne, niezależnie od jakości połączenia z siecią.
Podczas konferencji nie zabrakło prezentacji nowych możliwości. Asysten Google odpowiadał na pytania prezenterki na bieżąco, szybko rozumiejąc nowe zapytania, ale także kontekst – kolejne pytania mogą bowiem nawiązywać do poprzednich. Asystent potrafi w ten sposób między innymi uruchomić portal społecznościowy konkretnej osoby, wysyłać wiadomości, wyznaczać trasy w Mapach czy uruchamiać aparat i wykonywać zdjęcia.
Tryb dla kierowcy w Asystencie Google
Jedną z innych nowości związanych z Asystentem jest nowy tryb dla kierowców. Wsiadając do samochodu wystarczy więc umieścić telefon w uchwycie, a następnie poinformować głosowo Asystenta o rozpoczęciu jazdy, aby na ekranie wyświetlił się nowy interfejs stworzony specjalnie z myślą o jeździe. Składa się z większych elementów i informacji, które mogą się przydać podczas prowadzenia pojazdu.
Google zwraca uwagę na możliwość wygodnego odbierania połączeń podczas jazdy i wyświetlania Map oraz planowania podróży z wykorzystaniem dostosowanych do każdej osoby celów. Zamiast każdorazowo prosić Asystenta o wyznaczenie trasy do konkretnego adresu, po wcześniejszej konfiguracji możliwe będzie poproszenie Asystenta na przykład o wyznaczenie trasy do domu rodziców.
Google I/O możecie śledzić, oglądając transmisje z prezentacji i wykładów lub zaglądając na nasz blog na żywo.